Spotkanie z uczniami ze szkoły Cogito Drukuj

     Biblioteka szkolna gościła u siebie uczniów dwóch czwartych klas z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Cogito im. W. Szymborskiej.

     Dzieci brały udział w zajęciach „Z Tomkiem Wilkowskim i atlasem po bezdrożach Australii”, zdobywając wiedzę na temat różnic pomiędzy literaturą piękną
i popularnonaukową.  Wyposażone w świeżo zdobyte informacje po wysłuchaniu fragmentów z wybranych książek, bezbłędnie przydzielały je do odpowiednich działów. Poznanie uporządkowanego świata katalogów bibliotecznych otworzyło przed  nimi drzwi
 do samodzielnego wyszukiwania interesującej lektury.

     Dzięki ciekawości wiedzy i otwartości naszych gości zajęcia przebiegły w miłej,
 serdecznej atmosferze i zakończyły się  zapewnieniem obu stron
o chęci dalszej współpracy. Uczniom ze szkoły Cogito nie mówimy więc żegnaj, a … DO ZOBACZENIA !

Obejrzyj galerię zdjęć
 
VIII a i duchy Małachowianki Drukuj
VIIIa i duchy Małachowianki

               26 października, klasa integracyjna  VIII a pod opieką nauczycieli: Marii Bornińskiej i Edyty Paradowskiej odwiedzili Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, czyli naszą płocką „Małachowiankę”. Spacerowaliśmy długim korytarzami, także schodząc krętymi schodami do podziemi uczelni… Przewodnik opowiadał nam o historii jednej z najstarszych szkół w Polsce i w Europie. Podziwialiśmy imponująco wyremontowaną aulę w średniowiecznym skrzydle szkoły, poznając namacalne świadectwa historii- romańskie mury i niezwykle piękną polichromię, po latach odkrytą pod siatkami i tynkami starych ścian.. Konserwatorzy zrekonstruowali m. in większość malowideł Władysława Drapniewskiego, od podstaw wykonując ornamenty na ogromnym, podwieszanym suficie oraz posadzki- efekt końcowy jest zdumiewający. I wcale nas nie zdziwiła informacja, że odbyły się tutaj już dwa śluby. Poznaliśmy wiele interesujących historii o Małąchowiance, przecież wśród znamienitych uczniów tej szkoły byli m.in. Ignacy Mościcki- Prezydent II RP, Tadeusz Mazowiecki- pierwszy Premier III RP, podróżnik Tony Halik czy Jan Zumbach- dowódca legendarnego Dywizjonu 303. Odwiedziliśmy muzeum szkolne z reliktami architektury romańskiej i gotyckiej.
             Oczywiście zadaliśmy także pytanie o słynne duchy Małąchowianki. Jakże miałoby ich nie być- skoro podczas wspomnianego remontu szkoły odkryto kości ponad  pięciuset płocczan z poprzednich wieków. Małąchowiankę założono m.in. w pobudowanym  na początach XII wieku Kościele św. Michała Archanioła, wokół tej świątyni roztaczał się cmentarz, stąd tak wiele pochówków. Zaciekawieni tematem usłyszeliśmy kilka tajemnic tej szkoły, m.in. opowieść o duchu nauczycielki łaciny, która pomogła uczennicy w opanowaniu materiału, o nocnych śpiewach duchów zakonników, o zapalających się nocą światłach w salach lekcyjnych. Nakręcono nawet film o duchach Małąchowianki, dostępny na YouTube.
           Jesteśmy zachwyceni historią szkoły i jej zabytkami, może podejmiemy próbę zostania jej słynnymi absolwentami.
          Po zwiedzeniu uczelni odwiedziliśmy jeszcze Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypominając historię najstarszej budowli sakralnej w Płocku.
         Fotografie wykonała- Edyta Paradowska.

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Pasowanie na świetliczaka Drukuj
Pasowanie na świetliczaka

 

 

W dniu 22 października nauczyciele  świetlicy wraz ze starszymi uczniami wprowadzili dzieci w jesienny nastrój przedstawiając inscenizację: „ Co słychać w lesie”.

Wesołe i mądre zwierzęta przygotowały dzieci do ślubowania, pomogły z powagą przeżyć ten ważny moment w życiu świetliczaka, a później zaprosiły do pląsów i tańców.

 

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Europejski Dzień Języków- Szkoły Katolickie Drukuj
Europejski Dzień Języków- Szkoły Katolickie

     18 października uczniowie klasy VIb pod opieką pani Luizy Frankowskiej oraz pani Joanny Jakubowskiej uczestniczyli w Europejskim Dniu Języków, zorganizowanym w Szkołach Katolickich w Płocku    

W pierwszej części spotkania dzieci miały okazję obejrzeć występy uczniów Szkół Katolickich, a wśród nich: piosenki w języku angielskim i włoskim, łamańce językowe w języku niemieckim oraz quiz językowy.

     Kolejnym etapem były aktywne warsztaty w języku angielskim oraz włoskim. Zajęcia z języka angielskiego: film,  zabawy oraz ćwiczenia metodą Callana obejmowały tematykę ‘Clothes’. Natomiast podczas warsztatów z języka włoskiego, uczniowie poznali ciekawe miejsca we Włoszech oraz proste słowa i wyrażenia.

    Ostatnim punktem spotkania była prezentacja stoisk dotyczących różnych krajów oraz oddanie głosu na najciekawsze z nich.

   Wizyta naszych uczniów w Szkołach Katolickich podczas Europejskiego Dnia Języków okazała się niezwykle cenną lekcją oraz utwierdziła uczniów w przekonaniu, że warto uczyć się języków.

  Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Podziękowanie Drukuj

 

Budżet Obywatelski

 

 

 

 

Społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 23 im. Armii Krajowej w Płocku serdecznie dziękuje wszystkim za oddanie głosu na projekt osiedlowy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wnioskowany samochód bardzo przyda się naszym uczniom. Dziękujemy serdecznie.

 
Sukces czwartoklasistów Drukuj

Sukces czwartoklasistów

W dniu  16 października reprezentacja naszej szkoły w piłce nożnej klas czwartych zwyciężyła w silnie obsadzonym turnieju w SP nr 12,  organizowanym przez Płocką Akademię Piłki Nożnej. 

W zawodach brało udział 6 zespołów ze szkół nr. 5.11,12,17,23. Nasza drużyna zwyciężyła kolejno z SP 17- 8:0, SP 5 – 1:0, w półfinale  z zespołem dziewcząt z SP 12- 5:2,oraz w finale ponownie z SP 5- 5:1.

Gratulujemy naszym najmłodszym piłkarzom i życzymy dalszych sukcesów.

Reprezentacja  wystąpiła w składzie: Mateusz Lewandowski 5e, Oliwier Przybyliński  4c, Dominik Jąderko 4s,  Szymon Głuszek 4s, Szymon Kasperczak 4s,Antoni Szyjkowski 4s, Gabriel Lasocki 4s, Mateusz Szymczak 4s. Opiekun Paweł Krawczyński

 

 

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Dzień Edukacji Narodowej 2018 Drukuj
Dzień Edukacji Narodowej

12 października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej- święta wszystkich pracowników oświaty. Pani Dyrektor Liliana Tomaszewska powitała przybyłych gości - wielkich Przyjaciół naszej szkoły.

Część artystyczną pt. „Dziękujemy…” przygotowały klasy: VI b oraz Vf pod opieką pani Luizy Frankowskiej oraz pani Joanny Jakubowskiej przy wsparciu chóru „Viva la musica” pod kierunkiem pani Małgorzaty Podwójci. Uczniowie w montażu słowno- muzycznym wyrazili swoje ogromne podziękowania  wszystkim nauczycielom za przekazywaną  wiedzę oraz za trud włożony w kształtowanie uczniowskich serc i umysłów.  Występ uświetnił taniec „CHA- CHA” w wykonaniu dziewczynek z klas Vf i VIb, przygotowany pod kierunkiem pani Luizy Frankowskiej. Na zakończenie uroczystości uczniowie złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia i wręczyli upominki.

Uroczyste obchody zakończyło uhonorowanie Nagrodą Dyrektora Szkoły wyróżnionych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.

Dekorację szkolnych uroczystości wykonały panie:Ilona Borczuk, Aneta Olszewska, Agnieszka Elwertowska i Katarzyna Kapela o nagłośnienie zadbał pan Robert Elwertowski.

Wyróżnieni nauczyciele wzięli również udział w miejskich obchodach Dnia Edukacji Narodowej.  11 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Lasockiego  dwoje nauczycieli: Pani Anna Olczak- Mielczarek oraz Pan Cezariusz Raczkowski zostało uhonorowanych za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno- wychowawczej Nagrodą Prezydenta m. Płocka. W dniu 12 października, podczas uroczystości płockiego Kuratorium, 13 nauczycieli naszej szkoły otrzymało odznaczenia za szczególne zasługi w realizowaniu swojej misji, a pani Elżbieta Pędraszewska-Iskrzak  otrzymała również nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Gratulujemy

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Mój piórnik Drukuj

Mój piórnik

Już po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie, na którym uczniowie mieli okazję uczyć się podstaw języka migowego 

Na zaproszenie klasy 2 D pod opieką Joanny Skubiszewskiej przybyła do nas grupa uczniów niedosłyszących ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24 w Płocku. Nasi goście uczyli nas znaków związanych ze szkołą i nauką. Tematem był jakże bliski każdemu uczniowi szkolny piórnik i jego zawartość. Wiemy już jak pokazać znak oznaczający ołówek, długopis, temperówkę, linijkę czy gumkę. Teraz, bez zakłócania ciszy na lekcji, możemy porozumieć się z kolegami i poprosić o pożyczenie potrzebnej kredki lub nożyczek.

W związku ze zbliżającym się Świętem Edukacji Narodowej nauczyliśmy się piosenki o nauczycielach. Poznaliśmy jej tekst oraz oznaczające poszczególne słowa znaki w języku migowym. Na koniec wykonaliśmy w grupach prace plastyczne związane z tematyką zajęć. Czas spotkania szybko minął. Czekamy na kolejne spotkania z naszymi nowymi kolegami i koleżankami.

 

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Europejski Dzień Języków Drukuj
Europejski dzień języków

Z okazji Europejskiego Dnia Języków, na lekcjach języka angielskiego odbyły się różne zajęcia, zabawy oraz projekty.

Uczniowie pani Joanny Jakubowskiej przygotowali projekty dotyczące języków europejskich, a na lekcjach szukali odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego warto uczyć się języków?”. Ponadto, uczniowie poznali idiomy oraz ciekawostki dotyczące różnych języków europejskich oraz języka migowego. Uczniowie z zaangażowaniem ćwiczyli alfabet w języku migowym (sign language), natomiast odczytywanie najdłuższych słów oraz łamańców językowych w języku polskim i angielskim okazało się świetną zabawą.

Pani Justyna Matusiak zorganizowała lekcje kulturowe, na których uczniowie klasy 4g w intensywny sposób rozmawiali o Europie, o tym jak ważna jest nauka języków obcych. Uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną dotyczącą Wielkiej Brytanii, uczyli się jak w różnych językach europejskich powiedzieć „cześć”. Nie lada wyzwaniem było przeczytanie łamańców językowych (tongue twisters) w języku angielskim oraz najdłuższych słów w różnych językach.

Uczniowie pani Anny Malik z klasy 4b bawili się i uczyli za pomocą aplikacji multimedialnej Quizlet. Portal zapewnia dużo zabawy z zakresu języka angielskiego oraz innych języków europejskich. Różnorodność słownictwa oraz form zabawy wzbudziło duże zainteresowanie.

Obejrzyj galerię zdjęć
 
79 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego Drukuj
Polskie Państwo Podziemne

 

5 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 79 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego - organizacji, która przez cały okres okupacji działała w ukryciu, walcząc różnymi metodami z hitlerowskim okupantem.

Z tej okazji uczniowie klasy VIII b pod opieką pań Renaty Cichockiej i Joanny Wodowskiej przygotowali część artystyczną dla zaproszonych gości oraz uczniów naszej szkoły. Podczas spotkania Kombatanci opowiedzieli uczniom o swoich  wojennych przeżyciach i życzyli im, aby nigdy nie spotkał ich koszmar wojny.

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 9 z 11