SP 23 na niebiesko! Drukuj

 

   Jeszcze nigdy w historii naszej szkoły nie świeciliśmy tak niebieskim blaskiem dziecięcych serc. Co roku bierzemy udział w akcji "POLSKA NA NIEBIESKO" z okazji "Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie" obchodzonego także pod nazwą "Światowy Dzień Świadomości Autyzmu" w dniu 2 kwietnia. Co roku celebrujemy to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“ i pamiętając, że w tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Ale to 31 marca nasza szkoła jako jedyna w Płocku podnosiła szkolną i społeczną świadomość na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata- obok raka, cukrzycy czy AIDS.

   Jak czytamy na stronie Fundacji JiM-
"Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dzieci z autyzmem mają problem z nawiązywaniem kontaktu z innymi dziećmi, a nawet z rodzicami. Nie chcą mówić, nie przytulają się, nie nawiązują relacji. Od świata innych wybierają własny świat.

   Autyzm jest ogromnym problemem społecznym. Diagnozuje się go już u jednego dziecka na 100. Liczbę dzieci z autyzmem w Polsce szacuje się na kilkanaście tysięcy. Przyczyny autyzmu nie są znane. Nad ich odkryciem pracują największe umysły świata." A w naszej szkole mamy autystycznych kolegów, koleżanki i cała szkoła ubrała się dzisiaj także i dla nich "na niebiesko".

   Dzięki współpracy Klubu Rodziców Autyzm Help JiM z nauczycielami wspomagającymi naszej szkoły to był niezapomniany, niebieski dzień. Nauczyciele, uczniowie, a także rodzice ubrani "na niebiesko" z wykonywanymi na zajęciach plastycznych kotylionami "POLSKA NA NIEBIESKO" zatańczyli radosną Zumbę integrującą całą społeczność klas integracyjnych. Ogólnopolski instruktor Zumby i fitnessu p. Piotr Nowogórski do wspólnej zabawy zachęcił nawet panią dyrektor Ewę Woźniak i pedagog szkolną p. Annę Chruściel. Pedagog specjalny p. Edyta Paradowska opowiedziała o autyźmie zachęcając wszystkich do obejrzenia przygotowanych filmów. Po projekcji uczniowie ubrani w ciepłe kurtki na znak solidarności z osobami z autyzmem symbolicznie wypuścili niebieskie balony wypełnione helem. Pomimo pochmurnej pogody, niebo nad naszą szkołą było naprawdę niebieskie!

   Ogromne podziękowania składamy Radzie Rodziców i przewodniczącemu p. Konradowi Guzanek za dobre słowo i pomoc finansową w organizacji tak dużej imprezy. Bardzo dziękujemy z
a niezmienne wsparcie i opiekę techniczną p. Halinie Dudek, p. Robertowi Elwertowskiemu, p. Grzegorzowi Urbaczewskiemu, p. Łukaszowi Janiszewskiemu, p. Arkadiuszowi Ławnickiemu oraz paniom Marioli Rutkowskiej i Małgorzacie Kucińskiej.
Koordynatorami akcji "POLSKA NA NIEBIESKO" były panie: Edyta Paradowska i Emilia Świderska.
Fotografie: p. Edyta Paradowska.

   W dniu 2 kwietnia- zapraszamy do Galerii Wisła, gdzie będzie można podziwiać "niebieskie" prace plastyczne naszych uczniów klas integracyjnych, a o godzinie 19.00 porozmawiać na temat autyzmu, otrzymać niebieską watę cukrową, pomalować na niebiesko buźkę, otrzymać balon wypełniony helem, spotkać się z piłkarzami SPR Orlen Wisła Płock celebrując "Światowy Dzień Świadomości Autyzmu".