Instruktorzy uczą nas jak udzielić pierwszej pomocy. Drukuj

 

 

   Na ostatniej zbiórce 30 kwietnia my Bystre Orły i Wesołe Sówki mieliśmy wyjątkowych gości. Instruktorzy z kręgu „Wataha” przeprowadzili dla nas fenomenalny pokaz pierwszej pomocy!

   Podczas zbiórki podzieliliśmy się na 3 grupy (nasze dwie gromady to aż 38 zuchów). Na pierwszym stanowisku mogliśmy dowiedzieć się jak pomóc poszkodowanemu, gdy zemdleje. To oczywiste, że wiedza najlepiej zostaje przyswojona poprzez doświadczenie. Każdy zuch musiał, więc ułożyć kolegę, koleżankę w pozycji horyzontalnej (na wznak), a jego nogi unieść nad poziom klatki piersiowej. Instruktorzy Maciej Lipieński  i Igor Ciepielak wytłumaczyli nam, że ma to spowodować napływ krwi z kończyn dolnych do naczyń doprowadzających krew do mózgu. Niesamowite doświadczenie!

   Kolejny instruktor Maciej Tarka czekał na nas z fantomem! Fantom to model człowieka, naturalnej wielkości, używany w udzielaniu pierwszej pomocy. Cóż to była za atrakcja – każdy z nas miał okazję wykonać masaż serca!

   Na trzecim stanowisku czekała na nas instruktorka Kinga Osial. Czy wiecie jak wezwać karetkę? My oczywiście umiemy. Każdy zuch wykonał telefon do instruktorki - Kingi i musiał przedstawić się, podać miejsce zdarzenia, wytłumaczyć, co się stało. Mieliśmy też okazję założyć „złamaną” rękę na temblak. Już wiemy, że temblak to chusta do podwieszania i unieruchomienia zgiętej w łokciu chorej ręki.

   Podczas spotkania nauczyliśmy się bardzo dużo, dzięki temu, że zdobytą wiedzę mogliśmy przetestować na sobie nawzajem. Dziękujemy Wam drodzy Instruktorzy oraz Panu Krzysztofowi Osmańskiemu - przewodniczącemu kręgu za tak ciekawie przeprowadzoną zbiórkę.

Czuwaj!