IIIa z wizytą w OSP w Płocku - Trzepowie Drukuj

 

   28 września klasa IIIa, razem ze swoimi paniami: Małgorzatą Ostrowską i Moniką Czyżewską, udała sie z wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Płocku - Trzepowie. Zostaliśmy zaproszeni przez dh. Bronisława Witkowskiego, prezesa tutejszej OSP, na warsztaty strażackie.

   Stawiliśmy się punktualnie i zaczęliśmy bardzo intensywne szkolenie. Pierwszym punktem programu było zapoznanie się ze specyfiką pracy strażaka. Obejrzeliśmy dokładnie wyposażenie wozów i uzbrojeni w hełmy wsiedliśmy do ich środka. Następnie przeszliśmy kurs pierwszej pomocy. Każdy po kolei robił masaż serca i sztuczne oddychanie na fantomie - 30 ucisków i 2 wdechy. Potem zasłużony relaks  - malowanie gipsowych figurek. I nauka obsługiwania węża z wodą - wcale nie tak łatwo było trafić do małego celu, ale pod czujnym okiem instruktora daliśmy radę.

   Na zakończenie obejrzeliśmy miejsce pamięci narodowej, której znajduje się za budynkiem OSP w Trzepowie - Płocki Park Pamięci Katyń - Smoleńsk 2010. Tutaj właśnie, na pamiątkę katastrofy pod Smoleńskiem w 2010 roku, posadzonych zostało 96 dębów, każdy obok kamienia z nazwiskiem osoby, która zginęła. Park powstał z inicjatywy ks. kan. Zbigniewa Kanieckiego, proboszcza parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie, który osobiście oprowadził naszą grupę i opowiedział o tym miejscu.