Co łączy indyka i ciasto dyniowe z listopadem? Drukuj

 

   Co łączy indyka i ciasto dyniowe z listopadem? To właśnie w tym miesiącu, a dokładnie w czwarty czwartek listopada każdego roku w USA obchodzone jest Święto Dziękczynienia. Upamiętnia ono ucztę, jaką wyprawili koloniści w podziękowaniu Bogu za obfite plony oraz przetrwanie srogiej zimy, jaka dotknęła ich rok wcześniej po przybyciu z Europy do obecnych Stanów Zjednoczonych w roku 1620. Nie przeżyli by oni jednak, gdyby nie Indianie z plemienia Wampanoag, którzy podzielili się z kolonistami jedzeniem i na ich cześć była również urządzona ta uczta. Święto Dziękczynienia zostało ogłoszone świętem narodowym w USA w 1863 roku przez urzędującego ówcześnie prezydenta, Abrahama Lincolna. Jest to święto niezwykle rodzinne, połączone ze spożyciem pieczonego indyka z dodatkiem sosu żurawinowego oraz ciasta dyniowego.

   Do obchodów tego święta w naszej szkole uczniowie przygotowywali się zdobywając wiedzę dotyczącą jego genezy i tradycji z nim związanych. Punktem wyjścia było obejrzenie prezentacji multimedialnej pt. "Thanksgivg Day now and in the past" lekcje kulturowe, wprowadzające i utrwalające słownictwo tematyczne podczas pracy z tekstem, rozwiązywania krzyżówek oraz zabaw. Lekcje te były przygotowane pod kierunkiem p.Justyny Matusiak i p.Anny Malik. Natomiast uczniowie klas 4c i 5 d z grupy zaawansowanej przygotowali projekty dotyczące Święta Dziękczynienia.