"Autyzm a seksualność"- warsztaty dr Fornalik w naszej szkole. Drukuj

 

   19 marca, w sobotę odbyły się w naszej szkole zajęcia szkoleniowo- warsztatowe pt. "Autyzm a seksualność" prowadzone przez słynną polską edukatorkę seksualną i pedagoga specjalnego- dr Izabelę Fornalik. Na wykład autorki licznych publikacji na temat seksualności osób z niepełnosprawnością intelekualną, znanej także jako konsultantki wątku małżeńskiego Maćka z serialu "Klan" przyjechali specjaliści, terapeuci i nauczyciele z wielu placówek, szkół oraz Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych. Nie zabrakło także rodziców dzieci ze spektrum autyzmu, głównie z naszego Klubu Rodziców Autyzm Help, którzy zaprosili dr Fornalik do Płocka. Naszą szkołę reprezentowały: logopeda Maria Ossowska-Widzyńska oraz pedagog specjalny Edyta Paradowska.
   Poruszane treści dotyczyły osób/dzieci z autystycznym spektrum zaburzeń, m.in ich rozwoju psychoseksualnego, dojrzewania jako etapu na drodze do dorosłości, prawidłowych i nieprawidłowych form ekspresji potrzeb seksualnych, prawidłowej reakcji dorosłego/rodzica/ nauczyciela/terapeuty na przejawy seksualności podopiecznych, rozwijania poprawnej świadomości seksualnej i kontroli zachowań. Omówione zostały także problemy wykorzystywania seksualnego i temat roli profilaktyki na różnych etapach życia. Najcenniejsze były porady praktyczne i możliwość otrzymania szczerej i bezcennej odpowiedzi na zadane pytanie.
   Mamy nadzieję, że dr Izabela Fornalik odwiedzi naszą szkołę ponownie i życzymy jej dalszych sukcesów w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu.