Dzień św. Patryka Drukuj

  

   Dzień św. Patryka jest irlandzkim świętem narodowym i religijnym, obchodzonym 17 marca na cześć patrona Irlandii.  Nieodłącznymi  symbolami  w tym dniu są:  shamrock, czyli trójlistna koniczyna,  flaga Irlandii oraz kolory:  zielony, biały i pomarańczowy. Shamrock jest symbolem katolickim i symbolizuje  Trójcę Świętą, a także Zieloną Wyspę. W czasie obchodów Irlandczycy ubierają się na zielono i organizują festyny, podczas których nie brakuje śpiewów i tańców.

   Uczniowie naszej szkoły także mogli  poczuć klimat irlandzkiego święta. Na zajęciach  języka angielskiego dzieci  poznawały  słownictwo związane z Dniem św. Patryka, przedstawiały  ciekawostki dotyczące Irlandii oraz  oglądały  filmy obrazujące parady w Dublinie.

   18 marca na szkolnym korytarzu zrobiło się zielono, a to za sprawą dekoracji oraz parady Leprikonów (uczniów klas I- III), które dumnie prezentowały swe zielone stroje. Największą kreatywnością wykazali się tutaj: Larysa Jułkowska (kl. 1d), Wiktoria Żołek (kl. 2f) oraz Maks Pełka (kl. 2f), otrzymując nagrody.   W paradzie uczestniczyły także dzieci z klasy Ic, które na zajęciach objętych innowacją brali również udział w zabawach związanych z Dniem św. Patryka. Ponadto wraz z innymi dziećmi z klas młodszych przygotowały także prace przedstawiające skrzaty irlandzkie.

   Klasy starsze mogły zaprezentować swoją znajomość irlandzkiego święta na papierze, przygotowując konkursowe projekty pełne ważnych  faktów  oraz pięknych  ilustracji. Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni zielonymi upominkami: Natalia Zabielska (kl. 5d), Bartosz Pasęcki (kl. 4a)  oraz Gabrysia Dryś (kl. 5e).

   Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w organizację Dnia św. Patryka.

   Organizatorkami obchodów były nauczycielki języka angielskiego.