Zaświeć się na niebiesko dla Autyzmu! Drukuj

 

   Ogromny sukces! Tak możemy napisać o pracy i staraniach wszystkich uczniów, ich rodziców, dyrekcji, nauczycieli oraz specjalistów naszej szkoły by po raz kolejny najgłośniej w całym Płocku "świecić na niebiesko dla Autyzmu". Co roku, wraz z Klubem Rodziców Autyzm Help JiM organizujemy uroczystą Akademię z okazji "Światowego Dnia Świadomości Autyzmu" podnosząc szkolną i społeczną świadomość na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy, czy AIDS.

   Jak czytamy na stronie Fundacji JiM-
"Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym.Dzieci z autyzmem mają problem z nawiązywaniem kontaktu z innymi dziećmi, a nawet z rodzicami. Nie chcą mówić, nie przytulają się, nie nawiązują relacji. Od świata innych wybierają własny świat.

   Autyzm jest ogromnym problemem społecznym. Diagnozuje się go już u jednego dziecka na 100. Liczbę dzieci z autyzmem w Polsce szacuje się na kilkanaście tysięcy. Przyczyny autyzmu nie są znane. Nad ich odkryciem pracują największe umysły świata."

   W naszej szkole mamy autystycznych kolegów, koleżanki i właśnie dla nich cała szkoła ubrała się "na niebiesko". A wszystkie klasy wraz z nauczycielami wykonywały pamiątkowe zdjęcie przy bajkowym, niebieskim domku stworzonym przez niezwykle utalentowanych plastyków - panie: Ilonę Borczuk, Agnieszkę Elwertowską i Katarzynę Kapelę. Każde dziecko otrzymywało niebieski stempelek na rączkę. Na tak radosną ozdobę decydowali się także nauczyciele, również pani dyrektor Aldona Fijałkowska.

   Uroczysta Akademia rozpoczęła się od powitania serdecznych gości, m.in dyrekcji szkoły: p. Ewy Woźniak i p. Aldony Fijałkowskiej, przedstawicieli Klubu Rodziców Autyzm Help JiM, a szczególnie p. Emilii Świderskiej oraz specjalistów szkoły, studentów PWSZ wraz z opiekunami praktyk i przede wszystkim drogich uczniów klas integracyjnych z nauczycielami. Pedagog specjalny p. Edyta Paradowska przybliżyła temat dzieci ze spektrum autyzmu wyjaśniając główny cel spotkania oraz zachęcając do wspólnej, integracyjnej zabawy.

   Ogromne emocje towarzyszyły dzieciom podczas rozstrzygnięcia konkursu plastyczno - technicznego "Mój niebieski Przyjaciel", w którym brała udział cała szkoła. Przepiękne prace z niebieskich surowców wtórnych ozdobiły główny korytarz szkoły i Jury obradowało wiele godzin wybierając:

- 5 pierwszych miejsc w kategrorii klas I-III, otrzymali je: Wiktoria Fuz z klasy If, Igor Grodecki z klasy Ih, Klaudia Koperska z klasy IIId, Aleksandra Włodarska z klasy IIb, Bartosz Żukowski z klasy Ii,

- 4 pierwsze miejsca w kategorii klas IV-VI, otrzymali je: Paweł Dłużniewski z klasy Vc, Aurelia Olewnik z klasy IVs, Julia Skoroszewska z klasy Va, Wiktoria Kowalska z klasy VIs,

- 14 wyróżnień, otrzymali je: Aleksandra Serafin z klasy IIf, Julia Świtalska z klasy IIc, Oliwia Chyszberg z klasy Va, Kaja Kryśkiewicz z klasy Id, Jakub Szymczyk z klasy IId, Zofia Olszewska z klasy Ih, Filip Piotrowski z klasy IVa, Bartek Bilicki z klasy IVa, Szymon Wyszyński z klasy IVs, Klaudia Mielczarek z klasy IIe, Julia Kuźniewska z klasy If, Gabriela Śpiegowska z klasy IIh, Maria Biesaga z klasy IIe, Dawid Januszewski z klasy IIa.
   Ponadto wszystkie klasy I-III za ogromne zaangażowanie, oryginalność i 100% udział w konkursie otrzymały serdeczne podziękowania od całego Jury. Nagrodzone prace będą reprezentowały naszą szkołę w Galerii Wisła 2 kwietnia 2016 r. podczas światowych obchodów Dnia Świadomości Autyzmu.


   Ogromną radość sprawił zebranym Gościom spektakl Teatru Form Wielu pt. "Nasz Skarb" opowiadający o przygodach pirackiej załogi. Wspaniali aktorzy: Łukasz i Jarosław Jarzyńscy rozśmieszyli nas słowem, wierszem i piosenką przypominając o najważniejszym skarbie w życiu - przyjaźni drugiego człowieka. Nagrodziliśmy aktorów spontanicznymi brawami dziękując za świetną zabawę, uśmiech naszych autystycznych kolegów i życząc wielu dalszych sukcesów. Nasze serca zdobył także kolejny niesamowity gość - pani Aneta Redlińska z Akademii Ruchu z Płocka. Wszyscy, naprawdę wszyscy zebrani Goście tańczyli Zumbę zaczarowani profesjonalizmem, serdecznością i pozytywną energią p. Anety. I dzieci już proszą nauczycieli by na lekcjach w-f'u była Zumba! "Niebieski dzień" w naszej szkole zakończyliśmy uroczystym wypuszczeniem do nieba niebieskich balonów z helem!

   Ogromne podziękowania składamy wszystkim rodzicom zaangażowanym w "Niebieski Dzień"- zawsze możemy na Was polegać! Dziękujemy paniom Dyrektor, Radzie Rodziców i przewodniczącemu p. Konradowi Guzankowi oraz indywidualnym sponsorom za dobre słowo i pomoc finansową w organizacji tak dużej imprezy. Dziękujemy Teatrowi Form Wielu i Akademii Ruchu za bezpłatne występy, których nigdy nie zapomnimy. Dziękujemy za bajkowe dekoracje niezmiennie tworzone z ogromną fantazją paniom: Ilonie Borczuk, Agnieszce Elwertowskiej i Katarzynie Kapeli. Dziękujemy głównemu informatykowi szkoły p. Robertowi Elwertowskiemu za przygotowanie pięknych dyplomów. Dziękujemy za wsparcie i opiekę techniczną p. Kindze Wiktorzak- Kujawie, p. Grzegorzowi Urbaczewskiemu, p. Łukaszowi Janiszewskiemu i wszystkim pracownikom obsługi. Bardzo dziękujemy p. Janinie Łukasiak za cudowne fotografie.


   Koordynatorami akcji "Polska na niebiesko" byli wszyscy specjaliści naszej szkoły. Głównymi koordynatorami akcji była p. Emilia Świderska i p. Edyta Paradowska.


   Przypominamy o spotkaniu 2 kwietnia w Galerii Wisła - o godz. 18.00, rozpoczynają się tam uroczyste obchody akcji "Polska na niebiesko", gdzie będą wystawione prace naszych uczniów z konkursu "Mój niebieski Przyjaciel".