Zuchy w poszukiwaniu znaków czasu. Drukuj

 

   17 kwietnia niedziela godzina 9 rano. Czuwaj.  

   Bystre Orły i Wesołe Sówki meldują się na rajdzie z okazji VI Święta Hufca. Stan ogólny 16, wszyscy obecni.

   Rok 1920

   Żołnierze wraz z ludnością cywilną zacięcie walczyli z Armią Czerwoną o wolność Polski i Płocka.

   Dziś mieliśmy niebywałą okazję wcielić się w żołnierzy, poszukujących historii tamtych czasów. Tak jak oni, musieliśmy wykazać się strategią sprytem i wiedzą. Rozglądaliśmy się uważnie, gdyż  na wybranych  ulicach  druhny, organizatorki rajdu - Emilia Wiśniewska i Ilona Borczuk ukryły znaki, kierujące nas do przeszłości 1920 roku. 
Po niedługim marszu trafiliśmy do Muzeum Poczty Polskiej przy ulicy Pięknej. Jest ono dziełem  Pana Pawła Mieszkowicza (kolekcjoner, filatelista i numizmatyk, regionalista. Członek Polskiego Związku Filatelistów). Po wejściu, naszym oczom ukazały się niesamowite eksponaty. Nikt z nas nie miał dotąd okazji ujrzeć na własne oczy telegrafu, czy dalekopisu. A przecież niedawno się o nich uczyliśmy. Dziwnie wyglądały kiedyś te urządzenia, trudno uwierzyć, że były niezawodne. Nie miały wcale ekranu dotykowego, tylko obrotową tarczę z cyframi. Fajna zabawka – stwierdziliśmy. Pytań do Pana Mieszkowicza było bez liku. Szkoda, że tak krótko mogliśmy być w tym magicznym miejscu.

Na kolejnym punkcie czekała na nas … armia, składająca się z 11 żołnierzy uzbrojonych po zęby! Trochę przerażeni, ale też mocno zaciekawieni podreptaliśmy wężykiem za nimi. Na szczęście były z nami Panie: Agnieszka Elwertowska, Sylwia Pyrzak i Marzena Nejman, więc czuliśmy się bezpiecznie. Okazało się, że żołnierze z Easy Company Płock nie są straszni. Zapewnili nam moc atrakcji! Wyobraźcie sobie że każdy z nas miał okazję strzelać z broni na kulki do tarczy oraz założyć hełm i pelerynę żołnierską. Chłopaki byli wniebowzięci, tym bardziej, że udało im się kilka razy ustrzelić dziesiątkę. Dziewczynom najbardziej  przypadły do gustu hełmy i peleryny żołnierskie. Ach cóż to był za pokaz.

   Mimo sporego zmęczenia z zainteresowaniem obejrzeliśmy jeszcze rekonstrukcję wydarzeń z 1921 roku. Uroczystość ta związana jest z dziewięćdziesiątą piątą  rocznicą odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, za obronę miasta przed bolszewikami w 1920 r. 

Podczas apelu podsumowującego imprezę okazało się, że Bystre Orły zdobyły puchar - drugie miejsce. Piskom i podskokom nie było końca!

   Rajd by się nie odbył, gdyby nie wsparcie nauczyciela P. Włodzimierza Mazurkiewicza i Rodziców z 2g i 2h P. Agnieszki Kolankiewicz, P. Edyty Niedzielak, P. Tomasza Cybulskiego i P. Pauli Wajszczak. Dziękujemy również Panu Pawłowi Babeckiemu, dzięki któremu odwiedzili nas żołnierze z Easy Company Płock.