Majowe spotkanie z książką Drukuj

 

   Czytanie książek ma w naszej szkole utrwaloną tradycję. Czytaliśmy z całą Polską we wrześniu. Odbyła się VIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego „Otwórzmy wyobraźnię”. Dnia 14 kwietnia wraz z Książnicą Płocką czytaliśmy z okazji 1050 lat chrztu Polski, a 18 maja miało miejsce „Majowe spotkanie z książką”, którego mottem był pochodzący z wiersza K. I Gałczyńskiego następujący cytat: „Z książki płynie odwaga, książka życiu pomaga”.

   Szkoła jest miejscem, w którym wszyscy wiedzą, jak ważna jest książka i płynące z niej pożytki. Zamierzeniem organizatorów było sprawienie, by zaproponowane przedsięwzięcie było atrakcyjne i żeby jak największa liczba uczniów wzięła w nim udział. Dzieci, w wielkiej liczbie,  przebrały się za bohaterów literackich i wystąpiły w przepięknych kostiumach. Trzyosobowe zespoły z poszczególnych klas przekonywały że są „Z książką za pan brat”, rozwiązując testy ze znajomości wybranych do przeczytania książek. Następną konkurencją było wykonanie portretu wybranej postaci literackiej. W tym czasie odbywał się quiz, którego uczestnicy, po wysłuchaniu fragmentu utworu, określali, jaki  to jest gatunek  literacki. Najtrudniejszą dla uczestników konkurencją było odgadywanie znaczenia poszczególnych, losowanych z tajemniczego pudła, rekwizytów związanych z przeczytanymi książkami, np.: ogryzek (jabłka) – szczur Ogryzek należący do Miziołka… kolejne zadanie polegało na sklejeniu przysłów. Drużyny zawodników otrzymały koperty, w których znajdowały się zapisane na papierze  i pocięte przysłowia. Należało je odpowiednio ułożyć i przykleić na kartce. Odbyła się również parada i konkurs kostiumów. Całemu wydarzeniu towarzyszyła odpowiednia muzyka. Dodatkowo grupa uczniów pod opieką p. Alicji Michalskiej zaprezentowała pokaz wiosennej mody.

   Jury w składzie: p. Aldona Fijałkowska, p. Małgorzata Podwójci i p. Renata Wojtycka miało niełatwe zadanie, by ocenić wszystkie prezentacje.

   „Majowe spotkanie z książką” przygotowały panie: Maria Kleniewska, Janina Łukasiak i Elżbieta Zbrzezna.

 

                                                                               Elżbieta Zbrzezna