Dziś 2D ma lekcje w ... muzeum! Drukuj

 

   17 czerwca, uczniowie klasy 2D, po raz ostatni w tym roku brali udział w lekcji w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Podczas cyklicznych zajęć poznawaliśmy historię i dzieje naszego miasta. Wiele dowiedzieliśmy się  o dawnych obyczajach i zwyczajach życia codziennego mieszczaństwa przełomu wieków.

   Na zajęciach: Co to jest muzeum? – dowiedzieliśmy się jak zachowywać się podczas zwiedzania, co to jest ekspozycja, a co to eksponat. Oglądaliśmy zaaranżowane pokoje mieszczańskie, w których szukaliśmy śladów codziennego życia dawnych ludzi. Oglądaliśmy i odgadywaliśmy funkcje wybranych przedmiotów ze zbiorów muzeum.

   Podczas zajęć: Poszukiwacze i odkrywcy, rozwiązywaliśmy zadania i wyciągaliśmy wnioski z obserwacji eksponatów zgromadzonych na wystawie „X wieków Płocka”. Poznawaliśmy też ekspozycję, wcielając się w rolę poszukiwaczy. Odnajdywaliśmy na ekspozycji kolejne wskazówki i fragmenty hasła, będącego myślą, którą kierowała się sztuka przełomu XIX i XX wieku.

   O sztuce pisania dowiedzieliśmy się na lekcji: Jak Gall Anonim kronikę pisał. Pergamin..., kałamarz..., inkaust – te pojęcia nie mają już dla nas tajemnic. Znamy też sposób, w jaki dawniej powstawały dokumenty, kroniki czy roczniki. Czy trudno było je pisać? Przekonaliśmy się, biorąc udział w warsztatach pisania gęsim piórem.

   Zajęcia - W secesyjnej kuchni i przy stole,  przybliżyły nam konwenanse obowiązujące przy stole pod koniec XIX wieku oraz zasady zachowania i dobrych manier. Poznaliśmy dawne naczynia i akcesoria stołowe oraz ich funkcje. Rozmawialiśmy o dawnych potrawach, posiłkach i obyczajach panujących przy stole.

   O tym, czym różniły się domy mieszczan od siedziby królów polskich, przekonaliśmy się podczas wycieczki do Warszawy i zwiedzania Zamku Królewskiego. Pełne zdobień sale zapierały nam dech.

   Zajęcia zachęciły nas do poznawania historii i przekonały, że muzeum to wspaniałe, pełne sekretów miejsce, które chętnie będziemy odwiedzać.