Obchodzimy VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia! Drukuj

 

   Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna prowadzona 30 września w szkołach na całym świecie. W tym roku do akcji przystąpiło 2977 szkół, w tym również nasza!

   ŚDTM okazał się wielkim szkolnym wydarzeniem do którego przygotowywaliśmy się przez cały tydzień przypominając sobie, w różny sposób, tabliczkę mnożenia. W piątek, podczas edukacji matematycznej w klasach młodszych i na lekcjach matematyki w klasach starszych uczniowie brali udział w zabawach promujących znajomość tabliczki - losowali zadania indywidualne, rozwiązywali łamigłówki, malowali plakaty, którymi ozdabiali swoje pracownie,  układali rymowanki, np. : Tabliczkę mnożenia znamy więc codziennie się uśmiechamy (Michał), Gdy tabliczkę mnożenia znam w szkole z maty szóstki mam! (Weronika), Kto tabliczkę mnożenia zna na lekcjach łatwiej ma (Alan), Ja tabliczkę mnożenia znam i w życiu wiele sukcesów mam (Aurelka), Kto w podstawówce tabliczkę mnożenia zna to w gimnazjum łatwo ma! (Franek), Tabliczkę mnożenia znam i w konkursach wygrywam! (Paweł), Kto tabliczkę mnożenia zna "z górki" w życiu ma (Aldona). Wszyscy zgodnie odstawiliśmy na bok kalkulatory, woleliśmy liczyć sprytnie w pamięci lub na palcach nawet wielkie liczby!

   Tego dnia niełatwo było wyjść na przerwę. Przekonali się o tym uczniowie klas 4C i 4D. Aby wyjść z pracowni matematycznej na hol musieli podać prawidłowy odzew na hasło wypowiedziane przez nauczycielkę. Kto popełnił błąd, wracał na koniec! 

   Każdy uczeń, który bezbłędnie rozwiązał wylosowane zadania otrzymał imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia.

   Tabliczka mnożenia była również obecna na zajęciach komputerowych. Uczniowie korzystali z programów edukacyjnych doskonalących techniki mnożenia.

   Koordynatorem ŚDTM w naszej szkole była wicedyrektor i nauczycielka matematyki - p. Aldona Fijałkowska, w rolę Jej Asystentów wcielili się nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, matematyki i zajęć komputerowych. Wspólnie odkryliśmy, że matematyka nie musi być nudna i trudna!