Dzień św. Patryka w SP23 Drukuj

    

   Wyprzedziliśmy wiosnę - w naszej szkole zrobiło się zielono. Wszystko za sprawą obchodów Dnia św. Patryka, które trwały przez kilka dni i zakończyły się w dniu 17 marca. Dzień ten jest istotnym irlandzkim świętem narodowym i religijnym, obchodzonym właśnie na cześć patrona Irlandii.

   Legenda głosi, iż św. Patryk miał wykorzystać trzylistną koniczynę, by wytłumaczyć pierwszym irlandzkim chrześcijanom na czym polega istota Trójcy Świętej. Mówił wtedy: trzy listki koniczynki, to jak ta Trójca – na pozór trzy osoby, ale jedna całość, jeden Bóg.

   Na pamiątkę tych wydarzeń, święty Patryk stał się patronem Irlandii, a co roku 17 marca Irlandczycy na całym świecie celebrują Dzień Św. Patryka. W każdym irlandzkim miasteczku, w każdej wiosce odbywają się parady i festyny, a ludzie ubierają się na zielono, grają i śpiewają cały dzień.

   Uczniowie naszej szkoły, wraz z nauczycielkami języka angielskiego, z pełnym zaangażowaniem włączyli się do świętowania z okazji Dnia św. Patryka. Z tej okazji klasy drugie (klasa IIc w ramach innowacji pedagogicznej) i trzecie podczas gier i zabaw językowych poznawały słownictwo dotyczące irlandzkiego święta oraz wykonywały prace plastyczne: maski Leprikonów i garnki ze złotem. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały legend irlandzkich prezentowanych na zajęciach: „Legendy o św. Patryku” oraz legendy p.t. „Dzieci króla Lira”.

   Starsze klasy na zajęciach języka angielskiego oglądały filmy dotyczące obchodów Dnia św. Patryka na Zielonej Wyspie. Ponadto uczniowie wykonywali kapelusze Leprikona oraz projekty obrazujące irlandzkie święto.

   W trakcie obchodów na twarzach uczniów malowały się uśmiechy, a to oznacza, że wszyscy dobrze się bawili.