Zaświeć się na niebiesko - kolejna wspaniała impreza w naszej szkole! Drukuj

 

   2 kwietnia 2017 roku po raz kolejny nasza szkoła "zaświeciła na niebiesko" podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko, tak jak mieszkańcy wszystkich kontynentów by okazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Jako jedyny płocki oddział Fundacji Jaś i Małgosia (JiM) zrzeszający rodziców, nauczycieli, terapeutów dołączyliśmy do kampanii poświęconej powstrzymania alienacji, stygmatyzacji osób z autyzmem pod hasłem "Chcemy być sobą".
   Osoby z autyzmem, jak pisze p. Temple Grandin (dorosły Autystyk) w swojej książce pt. "Mózg autystyczny" przejawiają "zachowania destrukcyjne, niezdolność do mówienia, wrażliwość na kontakt fizyczny, fascynację wirującymi przedmiotami (...). Po jednej stronie spektrum autyzmu można znaleźć osoby ciężko upośledzone. Po drugiej stronie można znaleźć Einsteina albo Steve'a Jobsa". Jak czytamy na stronie Fundacji JiM "zaburzenia ze spektrum autyzmu to całościowe zaburzenie rozwojowe (...). To trudności w nawiązywaniu relacji społecznych i kontaktów międzyludzkich". W naszej szkole mamy autystycznych kolegów dlatego szczególnie 2 kwietnia staramy się, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się czym jest autyzm.
    W tym roku główne imprezy zaplanowano w niedzielę, aby w naszym święcie mogli uczestniczyć także rodzice uczniów oraz mieszkańcy całego Płocka. Odbył się II Bieg Charytatywny "Razem dla Autyzmu" na terenie Parku Północnego na dystansie ok. 5 km (5 okrążeń alejkami parku) oraz "Bieg Krasnala" dla najmłodszych na dystansie ok. 100 m prowadzone m.in przez mamę naszego ucznia p. Emilię Świderską. Prezydent Andrzej Nowakowski objął bieg swoim patronatem, a także wziął w nim czynny udział wraz z Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych- p. Tomaszem Gorczyca. "Bieg Krasnala" ukończyli m.in uczniowie klasy integracyjnej VIa: Mateusz Chyczewski i Mateusz Świderski oraz Karolina Wojda - uczennica klasy czwartej sportowej, zaś bieg na dystansie 5 km- nasz nauczyciel w-f i wychowawca klasy integracyjnej- p. Arkadiusz Ławnicki. Niebieska wata cukrowa dodawała energii!

    Na sali gimnastycznej o autyźmie opowiedziała nasza pedagog specjalna i nauczyciel wspomagający- p. Edyta Paradowska zapowiadając także zaproszonych gości. Ogromną radość sprawił występ Teatru Form Wielu. Aktorzy p. Łukasz Jarzyński i Przemek Jarzyński rozśmieszyli nas do łez z przedstawieniem pt. "Gdzie jest moja walizka?", a brawa były tak głośne, że nie obyło się bez bisu. Grupa taneczna 'Shadow' prowadzona przez p. Annę Fabiszewską udowodniła swoim występem, że taniec jest ich największą pasją. Postacie Disney'a zawsze uśmiechniętej p. Katarzyny Lis z 'Bawidełka' zachęcały wszystkie dzieci do wspólnej zabawy- nie było malucha, który przeszedłby obojętnie przy roztańczonej Myszce Miki. Lew Honorek ze Straży Miejskiej rozdawał słodkie lizaki. Studenci PWSZ pod opieką naszego nauczyciela i duszy teatralnej- p. Bożeny Kowalskiej profesjonalnie malowali 'buźki"małym gościom specjalnymi farbami. Płocki Wolontariat pomagał m.in na trasie biegu. Imprezę w szkole uświetniła obecność pani dyrektor Aldony Fijałkowskiej i pani dyrektor Zofii Jakubowskiej. Wspaniały dzień zakończył się uroczystym wypuszczeniem w niebo setek niebieskich balonów wypełnionych helem.
    Dziękujemy za przepiękne, niebieskie dekoracje paniom: Ilonie Borczuk i Agnieszce Elwertowskiej, za wsparcie dobrym słowem i niebieskie stempelki nauczycielom wspomagającym, paniom: Iwonie Lewińskiej, Joannie Kamińskiej, Jolancie Czyżewskiej, za profesjonalną oprawę techniczną- p. Grzegorzowi Urbaczewskiemu. Przede wszystkim ogromne podziękowania składamy wszystkim rodzicom zaangażowanym w "niebieski dzień", a szczególnie kochanym i serdecznym rodzicom z płockiego Klubu Rodziców Autyzm Help/JiM. Dzięki zaangażowaniu właśnie tych rodziców, ich niezwykłej determinacji i odwadze mogliśmy świecić tak radośnie!

    Koordynatorami akcji "Polska na niebiesko" w naszej szkole byli nauczyciele wspomagający. Głównymi koordynatorami akcji była p. Emilia Świderska i p. Edyta Paradowska.