Zuchy postanowiły zbadać wędrówkę śmieci. Drukuj
 

   Przeciętny Polak w ciągu roku produkuje aż 250–300 kg śmieci. 

   Każdy z nas je wytwarza. Wyrzucasz papierek od kanapki, pustą butelkę po wodzie i…? Czy zastanawiałeś się, Drogi Czytelniku, co się z nimi później dzieje?

Zuchy postanowiły prześledzić wędrówkę śmieci. Jedenastego kwietnia Bystre Orly i Wesołe Sówki z druhną Emilią Wiśniewską i druhną Iloną Borczuk odwiedziły Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach.

   Każdy z zuchów uważał, że śmieci są wywożone na wysypisko i są tam składowane dotąd, aż się rozłożą czyli nawet 4000 lat, bo tyle np. rozkłada się szkło! Ależ nie! Z błędu wyprowadziła nas p. Magda Jarosz - technolog Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami.  Dzisiejszy zakład w Kobiernikach dokłada wszelkich starań, by jak najmniej  negatywnie wpływać na środowisko. Śmieci są bardzo dokładnie segregowane. Zdarza się nawet, że pracownicy podczas sortowania  znajdują  telefon, czy dokumenty, Zwracają je  je oczywiście właścicielowi. Pracowite z nich mrówki. Tak posegregowane odpady są przechowywane pod ogromnymi płachtami nawet przez osiem tygodni! Dzięki temu część szkodliwych związków jest minimalizowana i dopiero po okresie kwarantanny trafiają na wysypisko…

   Co jeszcze znaleźli pracownicy Kobiernik na wysypisku? Jakie zwierzę i dlaczego chroni tajemnicze wzgórza? Na te i inne pytania możecie znaleźć odpowiedzi w kwietniowej gazetce ZUCHÓWKA.