Seminarium "Funkcjonowanie osób z autyzmem w zmieniającej się rzeczywistości". Drukuj
 

   20 kwietnia 2017 roku nasza szkoła była miejscem niezwykłego wydarzenia, które swoim patronem objął Pan Prezydent Miasta Płocka – Andrzej Nowakowski. Podczas Seminarium nt. „Funkcjonowanie osób z autyzmem w zmieniającej się rzeczywistości” gdzie występowaliśmy jako współgospodarze (obok SOSW nr 2 w Płocku) mieliśmy okazję gościć wielu specjalistów z poradni, szkół, przedszkoli oraz wielu rodziców dzieci z autyzmem. Powitali ich Dyrektorzy – Gospodarze Pani Liliana Tomaszewska  i Pan Robert Kowalski. Obradom towarzyszyło uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Widzę świat przez niebieskie okulary”, w którym brali udział uczniowie szkół podstawowych integracyjnych i specjalnych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

   Laureatami na szczeblu szkół podstawowych zostali również uczniowie naszej szkoły: w kategorii szkół podstawowych klas I – III - I miejsce zajęła Alicja Kucharska (kl. IIIh), II miejsce Oliwia Węglewska (kl. IIIh), wyróżnienia otrzymały: Oliwia Siemiątkowska i Gabriela Śpiegowska (kl. IIIh). Natomiast w kategorii klas IV – VI – I miejsce zdobył Mateusz Chyczewski (kl. VIa), II miejsce Oliwia Chyszberg (kl. VIa), III miejsce Leon Kowalski (kl. IVc) oraz wyróżnienie Sandra Piskorska (kl. VIa).

   Podczas obrad plenarnych, które  prowadziła Elżbieta Pędraszewska - Iskrzak uczestnicy seminarium mieli okazję usłyszeć referaty związane ze statusem prawnym osoby z autyzmem (Tomasz Gorczyca – rzecznik osób niepełnosprawnych), problemami wieku dorastania (Agnieszka Ławnicka G5), stymulacją sensoryczną (Łukasz Kukla SOSW nr 2),  zapoznać się z dylematami diagnostyki dzieci z autyzmem (Marta Janicka, Aldona Klekowicka PPP nr 1), przyjrzeć się formom komunikacji alternatywnej i wspomagającej (Elżbieta Pędraszewska – Iskrzak SP 23)oraz obejrzeć na pięknych prezentacjach jak funkcjonują uczniowie z autyzmem w klasach integracyjnych naszej szkoły (Edyta Paradowska i Monika Czyżewska SP 23). Poznali także ofertę szkół specjalnych skierowaną do dzieci z autyzmem (Magdalena Walawska, Bogusław Kaczkowski SOSW nr 1), zaś na zakończenie obraz przenieśli się do uroczych zakątków naszego kraju razem z dziećmi i ich rodzicami z Klubu Rodziców Autyzm HELP/JiM (Emilia Świderska).

   Ta wspaniała impreza nie odbyłaby się bez zaangażowania dekoratorów: Pani Ilony Borczuk, Agnieszki Elwertowskiej oraz Katarzyny Kapeli, pomocy technicznej Panów Roberta Elwertowskiego i Grzegorza Urbaczewskiego, a także studentek pedagogiki PWSZ w Płocku. Tę niezwykłą chwilę jaką stała się wymiana poglądów dotyczących problemów osób autystycznych w zmieniającej się rzeczywistości uchwyciły w migawce swoich aparatów Panie Edyta Paradowska i Janina Łukasiak.