Uroczystość odsłonięcia Memoriału Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie Drukuj

 

   13 kwietnia 2017 r. delegacja nauczycieli i uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w uroczystym odsłonięciu Memoriału Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie na cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej. Wśród zgromadzonych na uroczystościach znalazły się panie dyrektor – Lilianna Tomaszewska  i  Aldona Fijałkowska, nauczycielka historii – Renata Cichocka, pan Arkadiusz Ławnicki oraz dziewczęta z klas 6 – tych: Ula Chwiałkowska, Julia Staniszewska i Larysa Ostrowska – Poczet Sztandarowy naszej szkoły. Uroczystości, w których wzięli udział połączone były z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

   Odsłonięty w strugach deszczu pomnik upamiętnia Sybiraków zamieszkałych w Płocku oraz płocczan i ludzi związanym z miastem, którzy zostali pomordowani na Wschodzie w wyniku napaści na Polskę przez ZSRR we wrześniu 1939 roku.

   O zbrodni katyńskiej cały świat dowiedział się 13 kwietnia 1943 roku z komunikatu faszystowskich Niemiec, dlatego ten dzień ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ale to także data II deportacji Polaków na Wschód, wywózki na Sybir.
   Memoriał Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie jest wyrazem pamięci i hołdu dla Rodaków, którzy cierpieli i stracili życie na nieludzkiej ziemi. Inicjatorem jego powstania był prezes płockiego oddziału Związku Sybiraków Remigiusz Bielewicz. Projekt architektoniczny opracował Stanisław Płuciennik.