XIX Piknik Europejski już za nami. Znamy wyniki w kategoriach konkursowych! Drukuj

10 maja, w ramach Pikniku Europejskiego odbyła się gra miejska, w której wzięli uczniowie płockich podstawówek oraz gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowali: Damian Królikowski, Adam Błaszczyk, Kacper Przygódzki, Kacper Kluczyński oraz Michał Wolfigiel z klasy VIb pod opieką pań Renaty Cichockiej i Edyty Paradowskiej.

Drużyny podczas marszu do kilku punktów kontrolnych, które znajdowały się w obrębie Starego Miasta, otrzymały zadania, które należało rozwiązać. Za każde zadanie otrzymywały punkty. Zadania dotyczyły między innymi: znajomości kuchni państw europejskich, rozwiązywania szyfrów, znajomości miast partnerskich Płocka oraz rzek przez nie płynących. Najtrudniejszym zadaniem dla naszej drużyny było odgadnięcie hymnu wylosowanego państwa. Hymn Mołdawii pomylił się uczestnikom gry miejskiej z hymnem Gruzji, przez co stracili 4 cenne punkty. Na szczęście rywalizacja miała formę zabawy, więc nie było aż tak ciężko przegrywać. Cóż, nie zawsze można być najlepszym!

13 maja już od rana panie – Aneta Olszewska i Katarzyna Kapela, z pomocą panów – Grzegorza Urbaczewskiego i Roberta Elwertowskiego budowały na Starym Rynku nasz niemiecki kram. Odwiedzających nasze stoisko uczennice z klasy 6B zapraszały do spotkania z niezwykłymi i ważnymi postaciami kultury niemieckiej. Przypomnieliśmy postać Johanna Gutenberga i jego niezwykły wynalazek jakim była ruchoma czcionka. Każdy mógł się poczuć jak w pracowni dawnego mistrza, obejrzeć ciekawe ryciny i zapoznać się z techniką drukowania. Następnie można było przenieść się w świat baśni Braci Grimm i odwiedzić miasto Bremę, z której pochodziły baśniowe muzykalne zwierzęta – "Czterech muzykantów z Bremy". Nie zapomnieliśmy także o dwóch niemieckich kompozytorach - Bachu i Bethovenie, którzy machali do nas z okien dawnych niemieckich kamieniczek i zachęcali do słuchania niezwykłych utworów, w tym utworów zespołu Rammstein! Pokazaliśmy również współczesne Niemcy i ich motoryzacyjną potęgę. Niemieckie marki samochodów, ich symbole przyciągały fanów czterech kółek.

W mini saloniku motoryzacyjnym na gości czekały różne atrakcje. Szczególną uwagę Płocczan zwrócił zapach dań kuchni niemieckiej, przygotowanych przez panie – Sylwię Pyrzak i Jolantę Czyżewską. Zasmażana kapusta z boczkiem i pierogi z mięsem miały bardzo wielu zwolenników! Nie mogło także zabraknąć tradycyjnej niemieckiej sałatki ziemniaczanej - kartoffelsalat, która z pieczoną kiełbasą stanowiła znakomity duet. Wyśmienicie smakowały także ciasta: strudel z jabłkami, cytryniak, szarlotka oraz babeczki z kremem i owocami.

Nasz kram bardzo spodobał się odwiedzającym, wśród których oprócz mieszkańców miasta, przedstawicieli Urzędu Miasta Płocka i lokalnych mediów znalazła się pani Poseł Julia Pitera. Miało to obraz w przyznanej punktacji. Jako jedyna ze szkół, w kategorii „Organizacja kramu na Starym Rynku” otrzymaliśmy maksymalną liczbę punktów i powtórzyliśmy sukces z ubiegłego roku w tej kategorii!

Około godziny 1400 spod Teatru ruszyła kolorowa parada, której koordynatorkami były panie – Małgorzata Szulborska i Joanna Jakubowska. Paradę prowadziło dwoje uczniów z rożkami obfitości pełnymi słodyczy i przyborów szkolnych, to znak, że rozpoczynają swoją edukację! Tuż za nimi kroczył mistrz Gutenberg w otoczeniu dzieci z książkami. Wśród uczestników rozpoznać można było postaci z baśni braci Grimm. Królewna Śnieżka wraz z krasnoludkami niosła przystrojoną choinkę, która przybyła do Polski z Niemiec.  Za nimi podążali sławni  niemieccy kompozytorzy między innymi : Bach, Beethoven,  Wagner. Zgromadzonym Płocczanom machały gwiazdy Bundesligi! Niemcy to kraj wynalazców i innowacyjnych rozwiązań. Uczniowie SP23 w paradzie zaprezentowali osiągnięcia niemieckiej myśli technicznej. Uczniom towarzyszyli nauczyciele i rodzice.

Około godziny 1700 na scenie zaprezentowały się uczennice naszej szkoły, które zatańczyły jeden z najbardziej popularnych niemieckich tańców ludowych –  taniec bawarski. Tradycyjnie wykonują ten taniec mężczyźni  przy akompaniamencie akordeonu. Ubrani są w ludowy strój bawarski, który składa się ze spodenek z szelkami zw. lederhosen, podkolanówek i kapelusza. Przygotowaniem dziewcząt zajęła się p. Małgorzata Podwójci, a opiekę nad zespołem sprawowała p. Luiza Frankowska.

gra miejska

parada