Lekcje z okazji Dnia Dziecka? Drukuj

 

   Nie, to nie był żart. Z okazji Dnia Dziecka trzy klasy uczestniczyły w niezwykłych lekcjach historii: klasa Ic pod opieką p. Katarzyny Nowysz, klasa Id pod opieką p. Urszuli Kosińskiej, klasa VIa pod opieką p. Edyty Paradowskiej i p. Arkadiusza Ławnickiego.
   W Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie poznaliśmy historię hutnictwa, towarzyszącego ludziom od tysięcy lat opowiedzianą w postaci nowoczesnej, interaktywnej wystawy. Odbyliśmy prawdziwą podróż w czasie odkrywając  codzienność mazowieckich hutników wytapiających żelazo, wojowników udających się na wojnę oraz najróżniejszych rzemieślników m. in bursztyniarzy, tkaczek, rogowników i garncarzy. Oglądaliśmy filmy z perspektywy 360 stopni. Uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych przez mistrza kowalskiego dowiadując się, że dawniej kowal w kuźni był także dentystą. Poznaliśmy narzędzia kowalskie i aktywnie braliśmy udział w kształtowaniu rozżarzonego żelaza otrzymując pamiątkową podkowę. Kolejna wspaniała lekcja odbyła się w Fabryce Krówek w Milanówku. Wysłuchaliśmy historii powstawania najsłynnniejszych krówek ciągutek w najstarszej manufakturze w Polsce. Mieliśmy okazję obserwować pełen proces przygotowania tych cukierków. Zobaczyliśmy jak krówki ręcznie zawijane są w etykietki, a także sami mogliśmy spróbować tej trudnej sztuki. Najważniejszą chwilą podczas lekcji była oczywiście degustacja! Ostatnia lekcja historii odbyła się w Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. Przewodnik opowiedział nam o pojazdach sławnych ludzi, o legendach motoryzacji PRL-u. Wspinaliśmy się na słynny czołg Rudy 102 z serialu "Czterej Pancerni i pies" oraz urządziliśmy przejażdżkę mini autami, np. Truckiem, Mercedesem, wyścigówką.
    To był cudowny Dzień Dziecka i z przyjemnością w tym niezwykłym dniu braliśmy udział w tylu niezapomnianych lekcjach historii.

 

Fotografie: p. Edyta Paradowska.