„Po pierwsze dziecko”- projekt edukacyjny UNICEF Drukuj

 

   W dniach 20-21 czerwca 2017r. wzięliśmy udział w projekcie edukacyjnym UNICEF-u „Po pierwsze dziecko”. W czasie specjalnej lekcji w klasach 4c, 4d, 4f, 6b i 6s poświęconej problemowi uchodźstwa, uczniowie obejrzeli film przygotowany przez UNICEF POLSKA o dzieciach-uchodźcach. „Zmęczone, głodne, brudne… Takie są dzieci, którym dzieciństwo zostało odebrane z powodu wojny”.  Nasi podopieczni oglądali film i prezentację w zupełnej ciszy. Zrozumieli, że ludzie uciekają z niektórych krajów po to, żeby przeżyć. Wojna wszędzie jest taka sama – bez względu na szerokość geograficzną, zawsze destabilizuje życie, przynosi cierpienie, ból i strach.

   „Po pierwsze dziecko” to zdanie od zawsze przyświeca wszystkim działaniom UNICEF. Każde dziecko ma równe prawa do życia, rozwijania się, cieszenia się dzieciństwem. Niestety nie wszędzie te prawa są respektowane. Angażowanie dzieci w konflikty dalekie jest od dbania o ich dobro.

   Po obejrzeniu filmu uczniowie dyskutowali na temat sytuacji ich rówieśników, dla których dzieciństwo to nie zabawa i spotkania z przyjaciółmi w szkole, ale walka o przeżycie.

   Koordynatorem akcji UNICEF-u na terenie szkoły jest pani Anna Olczak-Mielczarek.