logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

Europejski Dzień Języków 2017 Drukuj

 

   26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.

Rozwijanie umiejętności językowych jest zarówno koniecznością, jak i prawem każdego z nas- takie jest jedno z najważniejszych przesłań Europejskiego Dnia Języków. Zasadniczym celem obchodów Dnia Języków jest podnoszenie świadomości w zakresie:

- bogactwa i różnorodności językowej Europy,

- potrzeby zwiększania zakresu nauczanych języków, co skutkować będzie rozszerzeniem wielojęzyczności,

- potrzeby osiągania przez obywateli pewnego zaawansowania w zakresie co najmniej dwóch języków tak, aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał jako obywatele Europy.

   Uczniowie klas: IIIh, IVf i IVg z okazji Dnia Języków wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez nauczycielki języka angielskiego: p. Joannę Jakubowską, p. Annę Malik i p. Justynę Matusiak. Uczniowie na podstawie dwóch filmów dowiedzieli się, za co Europejczycy kochają swoje języki oraz jak przywitać się, posługując się różnymi językami. Ponadto, podczas burzy mózgów dzieci podały różne sposoby uczenia się języków. Miłym akcentem spotkania był Gość- Pan Mariusz Umyszkiewicz, tłumacz języka migowego, który przybył do naszej szkoły na zaproszenie p. Anny Malik. Pan Umyszkiewicz uzmysłowił dzieciom cel języka migowego, pokazał alfabet oraz nauczył uczniów kilku komunikatów w tym języku.

   Dzisiejsze spotkanie to tylko początek obchodów Europejskiego Dnia Języków. Na zajęciach języka angielskiego, szczególnie w klasie IIIc objętej innowacją pedagogiczną, nadal głównym tematem będą: sposoby uczenia się języków, podróże po Europie, filmy, książki, komiksy w języku angielskim oraz bohaterowie znanych bajek.