VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia Drukuj

 

   Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna prowadzona 29 września w szkołach na całym świecie. W tym roku po raz drugi do akcji przystąpiła nasza szkoła. ŚDTM okazał się wielkim szkolnym wydarzeniem do którego przygotowywaliśmy się przez cały tydzień przypominając sobie, w różny sposób, tabliczkę mnożenia.

   W piątek, podczas edukacji matematycznej w klasach młodszych i na lekcjach matematyki w klasach starszych uczniowie brali udział w zabawach promujących znajomość tabliczki - losowali zadania indywidualne, rozwiązywali łamigłówki, malowali plakaty, którymi ozdabiali swoje pracownie, grali w gry stolikowe, brali udział w konkursach. Nauczyciele matematyki prezentowali różne sposoby "sprytnego" mnożenia.

   Tego dnia na uczniów czekały również niespodzianki przygotowane przez ich kolegów.  Miłosz przedstawił swój kalkulator kwadratowy: po wrzuceniu pionka do odpowiedniej rubryki wyskakiwały wartości kwadratów liczb np. wrzut 22, wynik mnożenia dwóch dwójek przez siebie czyli 4, wrzucamy 72, pionek wylatuje i wskazuje 49. Wiktoria pokazała swój numer w dzienniku szczęśliwą 13, czyli 13 razy 1, Klaudia przygotowała rymowanki ułatwiające zapamiętanie trudnych przykładów z tabliczki:  „Czekoladę z orzechami poproszę: 6 razy 8=48”, „Pies za płotem szczerzy kły- 9 razy 7 to 63”oraz”Czekolada jest pyszna i trzeba ją jeść - 8 razy 7=56”.

   Tabliczka mnożenia była również obecna na lekcjach informatyki. Uczniowie korzystali z programów edukacyjnych doskonalących techniki mnożenia.

   Nie tylko uczniowie i nauczyciele świetnie się bawili podczas tabliczkowych zmagań. Szóstoklasiści postanowili przepytać płocczan ze znajomości tabliczki mnożenia. Napotkani przechodnie, z uśmiechem na twarzy, brali udział w tych zmaganiach.

   W naszej szkole tego dnia aż roiło się od ekspertów i mistrzów tabliczki mnożenia!

   Koordynatorami ŚDTM w naszej szkole były panie - Barbara Gasińska i Luiza Frankowska, w rolę ich Asystentów wcielili się nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, matematyki i informatyki. Wspólnie odkryliśmy, że matematyka nie musi być nudna i trudna!