Kampania społeczna „Serfuję bezpiecznie” czyli jak się chronić przed cyberprzemocą. |
![]() |
„Serfuję bezpiecznie”– to program edukacyjno- informacyjny, który zrealizowała w Płocku Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka”. Podstawowym celem projektu było przekazanie dzieciom w wieku 10-15 lat oraz ich rodzicom i nauczycielom porad dotyczących własnej ochrony przed niebezpieczeństwami jakie stwarza korzystanie z Internetu. Dla uczestników przygotowano innowacyjne zajęcia warsztatowe, spotkania i grę miejską. Patronat nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka oraz Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie to niezwykle ważny i aktualny temat. Choć niejednokrotnie nasze dzieci zaskakują nas swoją biegłością w posługiwaniu się najnowszymi technologiami i poruszaniu się po Internecie, musimy pamiętać, że nie są one odporne na internetowe zagrożenia. Specjalnie w tym celu przygotowano poradniki, dla rodziców (do pobrania tu) oraz uczniów (do pobrania tu). W naszej szkole 20 września uczniowie klasy 6c, wraz z nauczycielami, brali udział w warsztatach dla uczniów. Rzeczywiście były one dla nas bardzo cenne. W trakcie warsztatów była z nami pani dyrektor Liliana Tomaszewska i pani wicedyrektor Aldona Fijałkowska, a warsztaty dla nas przygotowali i przeprowadzili pani Marta Walicka, pani Karolina Parol oraz pan Aleksander Świątek.
A oto cenne wskazówki dla nas :
- Poznając kogoś w Internecie, pamiętaj, że nie każdy jest tym, za kogo się podaje. Nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie komputera. - W kontaktach z osobami poznanymi w Internecie chroń swoją prywatność. Nie podawaj swoich danych osobowych, czyli imienia, nazwiska, adresu czy numeru telefonu. - Pod żadnym pozorem nie wysyłaj swojego zdjęcia. Pamiętaj, że ktoś będzie mógł je skopiować, przerobić i przesłać dalej.
30 września uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w grze miejskie. Do gry miejskiej wyznaczyliśmy 2 zespoły z opiekunami. Skład 1 zespołu: Ludwiczak Damian Chojnacki Kamil, Pietrzak Piotr, Wujcik Wiktoria, Kapuścińska Marta, opiekun p. Renata Cichocka. Skład 2 zespołu: Komosiński Kacper, Damilak Mikołaj, Pachnik Patryk, Sulińska Karolina, Tobijasz Nikolla, opiekun p. Barbara Gasińska. Podczas gry spacerowaliśmy po zakątkach Płocka z zeszytami zadań. Odwiedziliśmy sześć punktów, w których rozwiązywaliśmy zagadki i wykonywaliśmy zadania, a także poznawaliśmy ciekawostki związane z bezpieczeństwem w sieci. Zadania obejmowały naukę pojęć związanych z cyberprzemocą, analizę kwestii związanych z udostępnianiem zdjęć w sieci, a także zagrożeń wynikających z uzależnienia od gier online. Wysyłaliśmy też zdjęcie fundacji. W zabawie wzięło udział ok. 130 osób (uczniów wraz z opiekunami zespołów). Nie dostaliśmy głównej nagrody, ale osobiście czujemy się wygrani bo z wielkim zapałem i poświęceniem odwiedzaliśmy punkty na trasie gry i fantastycznie rozwiązywaliśmy, czasem całkiem trudne zadania, a także w kreatywny sposób spędziliśmy wspólnie czas, ucząc się jednocześnie jak bezpiecznie serfować po Internecie. 19 października 2017 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty dla rodziców. Wraz z rodzicami uczestniczyły w nich panie – Aldona Fijałkowska i Barbara Gasińska. Podczas zajęć dla opiekunów, wykwalifikowani trenerzy: pan Marcin Zemła i pani Marta Andrukiewicz podpowiedzieli jak rozmawiać z dziećmi o niebezpieczeństwach związanych z siecią internetową oraz pokazali jakie narzędzia można wykorzystać by zablokować dostęp do niepożądanych treści.
W ramach kampanii, realizowanej przez Fundusz Grantowy dla Płocka, stworzony został fanpage na Facebooku pod adresem: www.facebook.com/serfujebezpiecznie. Polubienie fanpage’a akcji „Serfuję Bezpiecznie”, z pewnością dla wielu użytkowników Internetu będzie cennym źródłem wielu wskazówek i informacji dotyczących tego, jak się chronić przed Cyberprzemocą w sieci.
warsztaty dla uczniów
gra miejska
warsztaty dla rodziców
|