logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

Thanksgiving dinner - uroczysta biesiada z okazji amerykańskiego Święta Dziękczynienia w grupie 5d,a czwarty czwartek listopada, 23.11.2017 Drukuj

 

   Thanksgiving Day to dla Amerykanów szczególne święto. Upamiętnia ono założycieli kraju ( Father Pilgrims ), 102 angielskich kolonistów, którzy w poszukiwaniu tolerancji i wolności religijnej założyli w roku 1620 osadę Plymouth na terenie obecnego stanu Massachusetts – stan ten uważany jest za kolebkę Stanów Zjednoczonych.

   Jesienią roku 1621 w podziękowaniu za przeżycie, zebrane plony i pomoc udzieloną przez Indian z plemienia Wampanoag, przybysze zorganizowali ucztę. Na pamiątkę tego wydarzenia ,w czwarty czwartek listopada ( od 1863 roku ), Amerykanie spotykają się przy świątecznym stole, na którym nie może zabraknąć indyka, gorącej kolby kukurydzy z masłem i solą, puszystych tłuczonych ziemniaków polanych sosem pieczeniowym lub żurawinowym oraz dyniowego placka. Z tej okazji na amerykańskie stoły trafia około 280 milionów indyków, tradycją jest darowanie życia jednemu ( ten nigdy nie zostanie zjedzony ).

   Thanksgiving Day to najbardziej rodzinne amerykańskie święto. Z tej okazji uczniowie grupy 5a,d, którzy bardzo lubią wspólnie spędzać czas, zorganizowali własną biesiadę.

   Uczniowie z rodzicami i nauczycielka przedmiotu p. Agata Rychlik przygotowali typowe dania: gorącą kukurydzę, dania z indykiem, sałatki warzywne i owocowe, fantastyczne ciasta z żurawiną i dynią. Chłopcy „zagrali” Indian – na głowy założyli wykonane samodzielnie pióropusze. Dziewczęta w prostych, skromnych sukienkach wyglądały jak purytańskie kobiety z dawnych czasów. W trakcie uczty nie zabrakło zabaw i śpiewu przy akompaniamencie gitary. Uczniowie wspólnie z nauczycielką przygotowali dekoracje – projekty z okazji święta zostały zaprezentowane na tablicy ściennej.

   Tego dnia nikt nie może być pozostawiony bez jedzenia – my poczęstowaliśmy uczniów z klasy 7s, gościliśmy też kilku pracowników szkoły.

   There is always something for which to be thankful: health, family, home, friends and food. – Zawsze jest coś, za co możemy podziękować: zdrowie, rodzina, dom, przyjaciele i jedzenie.

   Za to dziękujemy i życzymy,  grupa 5d,a i p. Agata Rychlik