logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

Dzień Świętego Andrzeja, patrona Szkocji – St Andrew’s Day in Scotland Drukuj

  

   W ramach lekcji o kulturze krajów angielskojęzycznych prowadzonych przez p. Agatę Rychlik, uczniowie klas: 2b, 4d, 4e, 5a,d i 5e,f  i 7s zdobywali wiedzę o Szkocji i obchodach Dnia Świętego Andrzeja (30 listopada) – patrona kraju.

   Szkocja to przepiękny i tajemniczy kraj starych zamków, jezior (loch), Nessie (potwór z Loch Ness) i golfa. To właśnie tam dzielni i dumni mężczyźni na specjalne okazje ubierają wełnianą spódnicę (kilt) w kratkę (tartan) i grają na dudach (bagpipes). To podobno tam, wśród ostów (thistle) spacerują magiczne jednorożce (unicorn).

   W Dzień Świętego Andrzeja mieszkańcy szkockich miast i miasteczek spotykają się na paradach, aby wspólnie świętować. Tego dnia rozbrzmiewają dźwięki melodii granych na dudach.

   Podsumowaniem lekcji były wspólne projekty uczniów przedstawiające symbole Szkocji,z życzeniami dla Szkotów z okazji ich święta, oraz andrzejkowe wróżby.

 

   Happy St. Andrew’s Day!   /  Latha Naomh Anndra sona dhuibh!