„Miłość, Love, Liebe”- czyli projekt integracji międzyprzedmiotowej. Drukuj

W miesiącu lutym, klasa integracyjna 7a brała udział w projekcie integracji międzyprzedmiotowej w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. Tematem przewodnim z okazji Walentynek, Valentine’s Day, Valentinstag była pamięć o osobach, które kochamy i bardzo lubimy, którym chcemy podziękować, które powinniśmy przeprosić. Temat miłości okazał się prawdziwym wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, szczególnie w trzech językach.
   Na języku polskim realizowaliśmy temat „Od sympatii do zauroczenia w polskiej poezji” poznając twórczość takich poetów jak: Julian Tuwim („Tęsknota”, „Wspomnienie”, „Przy okrągłym stole”), Adam Mickiewicz („Niepewność”), Juliusz Słowacki („Rozłączenie”), Krzysztof Kamil Baczyński („Niebo złote ci otworzę”), Konstanty Ildefons Gałczyński („Kocham cię tyle lat”, „Prośba o wyspy szczęśliwe”). Jednak najbardziej urzekły nas wiersze Władysława Broniewskiego, jego „Warum”, a szczególnie „Zielony wiersz” („Ja nie chcę wiele, ale nie mniej niż wszystko: ciebie i zieleń”). Wysłuchaliśmy wzruszających utworów Czesława Niemena (m.in piosenkę „Wspomnienie”) i Marka Grechuty (m.in. piosenkę „Niepewność”). Na języku angielskim śpiewając „Best love songs” poznaliśmy twórczość takich muzyków, jak: Jason Donovan („Sealed with a Kiss”), Ben E. King („Stand by me”). Jednak najgłośniej śpiewaliśmy „Love me do” („Kochaj mnie”) The Beatles- („Love, love me do. You know I love you”- „Kochaj, kochaj mnie. Ty wiesz ja kocham cię”). Uczniowie wykonali kartki walentynkowe z wierszykami w języku angielskim oraz gazetkę ścienną. Wiele radości przyniosły angielskie zagadki o tematyce walentynkowej. Na kolejnej lekcji uczniowie recytowali przygotowany wiersz oraz wyrażenia związane z tematyką miłości, tym razem w języku niemieckim. Wysłuchaliśmy piosenki niemieckiej wokalistki Neny- „Liebe ist.” („Miłość jest.”) śpiewaną w języku oryginalnym poznając jej tłumaczenie. Wykonaliśmy także kartki walentynkowe z sercem w barwach flagi Niemiec zapisując życzenia. Na Arteterapii przygotowaliśmy wszelkie wzory, detale, dekory zdobiąc listy i kartki dla najbliższych różnymi technikami plastycznymi bazując na walentynkowej inwencji twórczej.
    Na wszystkich zajęciach poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie- Czym jest miłość? Dowiedzieliśmy się, że do pełni szczęścia i cudownego życia potrzebna jest miłość, bez względu w jakim języku o niej mówimy, piszemy czy śpiewamy. Miłość nadaje życiu sens.
    W projekcie wzięła udział klasa integracyjna 7a oraz nauczyciele: p. Małgorzata Lechowicz, p. Anna Malik, p. Wojciech Gajewski, p. Edyta Paradowska.