Lekcje historii inaczej Drukuj

 

   W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły mają okazję na lekcjach historii zapoznać się z najważniejszymi faktami dotyczącymi obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku. Wszystko za sprawą dwóch uczennic klasy 6s: Julii Wiankowskiej i Julii Wojtyckiej, które pod kierunkiem p. Renaty Cichockiej przygotowały grę edukacyjną „Płock – miasto bohater”. Projekt bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Nieznani bohaterowie, nieznane wydarzenia – losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887- 1922 ”.          

   Przygotowana gra planszowa ma na celu przede wszystkim zapoznanie koleżanek i kolegów z wydarzeniami z czasów wojny polsko – bolszewickiej i obrony miasta, podkreślenie znaczenia bitwy o Płock oraz budzenie dumy z historii naszej małej Ojczyzny. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że w uznaniu zasług i bohaterstwa mieszkańców miasto Płock zostało odznaczone przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych.

   Prace nad przygotowaniem gry (zbieranie materiałów, spacer szlakiem miejsc pamięci narodowej, opracowanie projektu gry, instrukcji, przygotowanie kart pytań, strona plastyczna) trwały ponad miesiąc. Dziś uczennice przedstawiły efekt końcowy swoich działań. Na początku udały się do gabinetu Pani Dyrektor, gdzie zaprezentowały, w jaki sposób, poprzez zabawę, można poznawać historię swojego miasta. Następnie wyjaśniły cel i zasady gry uczniom wybranych klas. Pod koniec tygodnia praca wyruszy na konkurs do Warszawy. Autorkom i ich opiekunce życzymy powodzenia!

   Zachęcamy do przeczytania artykułu na portalu petronews.pl "Powstała gra o Płocku. Jest dziełem uczniów!"