logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

Kandydaci na posłów na Sejm Dzieci i Młodzieży z prelekcją w naszej szkole. Drukuj

 

   9 kwietnia w naszej szkole, z okazji rocznicy stulecia niepodległości, odbyła się prelekcja dla klas siódmych zorganizowana przez uczniów klas III Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 14 im. Władysława Jagiełły w Płocku – Michała Wyrębkowskiego (naszego absolwenta) oraz Zuzannę Ligor. Spotkanie było efektem wypełnienia zadania w ramach konkursu Sejm Dzieci i Młodzieży w którym to biorą udział gimnazjaliści. Zadanie polega na upowszechnianiu wiedzy o jednym z kandydatów na pierwszy sejm II Rzeczypospolitej oraz o jej początkach w społeczności lokalnej. Jednym z elementów spotkania było rozdanie ulotek dotyczących życia i działalności Antoniego Zaleskiego oraz ankiet o początkach niepodległego państwa polskiego.

   Spotkanie spotkało się z bardzo ciepłym odbiorem ze strony uczniów, którzy wysłuchali prelekcji z zaciekawieniem.

   Cała społeczność szkoły trzyma kciuki za pozytywny dla Zuzi i Michała wynik konkursu.

 

   Antoni Zaleski był posłem na Sejm Ustawodawczy pochodzącym z Boryszewa Starego k. Płocka. Urodzony w 1878 roku, zmarł według niektórych źródeł (Płocki Słownik Biograficzny) w 1945. Ta data śmierci jest nieprawdziwa - zmarł wtedy jego imiennik, brat stryjeczny, również działacz ludowy, a zachowały się późniejsze zdjęcia na których żyje jeszcze poseł Antoni Zaleski. Udzielał się w kółkach rolniczych oraz był aktywnym działaczem ludowym, między innymi brał udział w kongresie PSL Piast w Grudziądzu z czerwca 1925 roku. Ponadto pełnił funkcje wójta gminy Rogozino. Na kandydata na Sejm Ustawodawczy został zaproponowany przez kółka rolnicze oraz popierany był przez Polskie Zjednoczenie Ludowe, co nie stało mu na przeszkodzie, ażeby już na Sejmie Ustawodawczym dołączyć do PSL Piast.