XX Piknik Europejski już za nami! Drukuj

Od wielu lat społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 23 w Płocku bierze udział w Pikniku Europejskim, angażując się we wszystkie działania przewidziane w tej imprezie.

W tym roku reprezentujemy Serbię – czar Bałkanów.

Z Serbią związani są sławni ludzie, tacy jak reżyser filmowy Emir Kusturica czy kompozytor Goran Bregovic, który wraz z polską wokalistką Kayah nagrał płytę, cieszącą się w Polsce ogromną popularnością. Na stoisku przygotowanym przez uczniów i nauczycieli można było skosztować potraw kuchni bałkańskiej oraz zdobyć więcej ciekawych informacji na temat Serbii i jej związków z Polską i Płockiem.

Ale Serbia – to przede wszystkim wyjątkowy naród: „dumny w sercu i umyśle, bardzo rodzinny i kochający muzykę”. Dlatego społeczność SP23 zaprosiła wszystkich na serbskie wesele!

Na początku korowodu szedł poczet weselny – nieśliśmy flagę, instrumenty muzyczne i tort. Pięknie ubrana młoda para wobec wszystkich zgromadzonych złożyła przysięgę małżeńską.

Wszyscy goście weselni w orszaku wznieśli okrzyki: Zdravlje Srbije! A gości było co niemiara, bo na weselu serbskim nie najważniejsze jest jedzenie, a właśnie ilość gości – im więcej, tym lepiej! I oczywiście muzyka, która towarzyszy Serbom wszędzie i jest nieodłączna dla tej kultury. Rozlegające się wokoło głosy trąbek, instrumentu tak charakterystycznego dla serbskich miasteczek, oznajmiają ważne wydarzenie w życiu człowieka. A czy nie jest takim ślub Młodej Pary?

Jeszcze jeden szczególny element, związany z serbskimi zwyczajami, należy podkreślić: wiązanie na przegubach rąk czerwonych wstążeczek. Mają je zawiązane Państwo Młodzi, jak i goście orszaku weselnego. Zapewnia to bowiem szczęście w życiu.

Narodowa pieśń serbska „Tamo daleko” wykonana przez chór szkolny na scenie przed Ratuszem na długo pozostanie w sercach słuchaczy i dopełni obrazu tego niezwykłego kraju.

Opisane wyżej wydarzenia miały miejsce 12 maja. 9 maja poprzedziła je gra miejska. Nasi reprezentanci musieli stawić czoła trudnym zadaniom: wykazywali się znajomością flag, zabytków, strojów ludowych, wyjaśniali symbolikę herbów narodowych, rozpoznawali po melodii hymny państwowe i ze zdjęć… potrawy narodowe. Zmagania były niezwykle zacięte. Nasza drużyna wykazała się niezwykłą kreatywnością, a przede wszystkim umiejętnością współpracy.

Nasza szkoła, w klasyfikacji ogólnej, zajęła IX miejsce. Wszystkim zaangażowanym w to duże przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy!

gra miejska

kram na Starym Rynku