Dni Patrona Szkoły 2018/19 |
![]() |
Obchody Dni Patrona Szkoły 2019
Poniżej zamieszczamy harmonogram podejmowanych działań oraz przedsięwzięć w ramach Dni Patrona Szkoły 2018/2019
Przygotowując się do tegorocznych obchodów Dni Patrona 18 stycznia 2019 r. uczniowie klas IV- VIII spotkali się z p. Elżbietą Skotnicką-Trocką, córką żołnierza AK. Dzięki spotkaniu zorganizowanemu przez p. Renatę Idzik, nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii.
11 lutego
Rano odbyła się XV edycja konkursu czytelnictwa w języku angielskim „I can read in English”, organizowanego przez p. Renatę Idzik. Na stołówce szkolnej zebrali się chętni uczniowie, którzy przeczytali otrzymane wcześniej teksty o II wojnie światowej. Uczniowie klas IV-VIII czytali tekst o ataku na Pearl Harbor. W konkursie wzięło udział 53 uczniów. Przyznano nagrody i wyróżnienia: klasy IV: 1 m-ce Lola Kowalska IV F, 2 m-ce Blanka Piskorska IV F, 3 m-ce Eliza Klus IV F
klasy V: 1 m-ce Gabriela Śpiegowska V B, 2 m-ce Nadia Dymek, Klaudia Wyrębkowska i Natasza Guzek wszystkie z VB
klasy VI:1 m-ce Bartosz Nowak i Joanna Śladowska z kl VI D, 2 m-ce Igor Wołos VI B i Julia Rypniewska VI C
klasy VIII :1 m-ce Kamil Wakuła VIII S, 2 m-ce Weronika Rydzewska VIII B, 3 m-ce Damian Królikowski VIII B.
Tego dnia również w naszej szkole odbyły się Turnieje piłki ręcznej i siatkowej o Puchar Żołnierzy Armii Krajowe
Turniej piłki ręcznej o Puchar Żołnierzy Armii Krajowej. Turniej zorganizowany został w ramach obchodów Dni Patrona. Udział w zawodach wzięły szkoły należące do Płockiej Akademii Piłki Ręcznej. Turniej rozegrany był w kategorii dziewcząt i chłopców. Dziewczęta, które reprezentowały naszą szkołę to uczennice klasy IVS. Okazały się „nie gościnne” zajmując I miejsce, II miejsce zajęły dziewczęta z SP Radzanowo, III miejsce SP nr 16 z Płocka. W kategorii chłopców , uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce ustępując SP nr 21 i SP nr 16 z Płocka. IV miejsce zajęła ekipa z SP z Radzanowa. W tej kategorii naszą szkołę reprezentowali chłopcy uczęszczający do klasy IVR. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy, którzy reprezentowali naszą szkołę to uczniowie klas sportowych. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani słodyczami i odebrali puchary z rąk Pani Dyrektor. Gratulacje!
Turniej piłki siatkowej o Puchar Żołnierzy Armii Krajowej dziewcząt zorganizowany w ramach obchodów Dni Patrona Szkoły. W turnieju uczestniczyły trzy zaprzyjaźnione szkoły – SP3, SP22,SP23.W zawodach wzięło udział 10 ekip w kategorii „dwójek siatkarskich” oraz 7 ekip w kategorii „rzucanki siatkarskiej”. Dziewczęta z klas drugich, trzecich i czwartych dzielnie walczyły ze swoimi rywalkami. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z przeciwnikiem. Nie obyło się bez wybuchów radości , a czasami łez po przegranym meczu. Wszystkie uczestniczki turnieju zostały nagrodzone złotymi medalami oraz słodyczami, a za pierwsze trzy miejsca zawodniczki otrzymywały puchary ufundowane przez dyrektora szkoły. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Kolejność końcowa „dwójki siatkarskie” :I miejsce-SP22 I skład, II miejsce-SP22 II skład, III miejsce-SP23 I skład( Ania Kapela , Natalia Żebrowska,) IV miejsce-SP3 I skład,V miejsce-SP22 III skład, VI miejsce-SP23 II skład( Amelia Wolano, Zosia Czarnecka), VII miejsce-SP23 III skład ( Maja Krysiak, Ania Adamkowska), VIII miejsce-SP23 IV skład (Julita Zatorska, Karolina Teraz) IX miejsce-SP23 V skład (Hania Poleszak, Lila Kłobukowska), X miejsce-SP3 II skład „rzucanka siatkarska”:I miejsce-SP22 I skład,II miejsce-SP23 I skład(Ola Rydzewska ,Zuzia Żółtańska),III miejsce-SP23 II skład (Maja Fabiszewska , Iga Fabiszewska,)IV miejsce-SP22 II skład, V miejsce-SP3 II skład,VI miejsce-SP3 I skład,VII miejsce-SP3 III skład.
Zuchy z gromady Bystre Orły pokazały również tego dnia jak się bawiły i w co grały dzieci w czasie II wojny światowej .
12 lutego
W Izbie Pamięci odbył się Międzyszkolny Konkurs Historyczny dla klas IV - Polska- moja Ojczyzna. Była to już 10. edycja konkursu, który przygotowuje p. Renata Cichocka. " Konkurs odbywa się cyklicznie i co roku cieszy się sporym zainteresowaniem uczniów. W bieżącym roku przystąpiło do niego 22 uczniów z 10 płockich podstawówek : SP 11, SP 8, SP 17, SP 16, SP 20, SP 18, SP 5, SP 21, SP 1, SP23. Poziom wiedzy IV klasistów był bardzo wysoki. Uczniowie z naszej szkoły zajęli III miejsce i wyróżnienie. Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców oraz WORD w Warszawie, które wręczyła dyrektor szkoły p. Liliana Tomaszewska.
We wtorek został zorganizowany przez nauczycieli klas I- III też przegląd piosenki patriotycznej, podczas którego każda klasa prezentowała swoje zdolności, a inni zapoznawali się z tekstami piosenek z początku XX wieku oraz czasów II wojny światowej.
13 lutego
Odbyła się XI edycja międzyszkolnego konkursu „Co wiem o Ojczyźnie?”, w którym wzięło udział 6 płockich szkół. Uczniowie klas trzecich w formie zabawy prezentowali swoją wiedzę o Polsce rozwiązując 10 zadań konkursowych
Odbył się też XXVIII Szkolny Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VIII, którzy interesują się poezją, lubią recytować wiersze i mają w tym kierunku uzdolnienia. Jeden z utworów konkursowych zawsze jest tematycznie związany z II wojną światową, co pozwala uczniom, także poprzez poezję, uczyć się miłości do ojczyzny, poznawać jej historię oraz rozbudzać w sobie podziw i uznanie dla bohaterskiej postawy walczących o wolność żołnierzy.
Recytacje uczniów oceniały: p. Małgorzata Lechowicz, p. Iwona Kowalczyk i p. Ilona Jastrzębska. Przyznały następujące nagrody i wyróżnienia: wśród klas IV-VI: I miejsce – Nadia Dymek(kl.Vb), II miejsce (ex aequo)- Olga Mroczkowska (kl.Ve) i Amelia Wolano (kl.IVr), III miejsce (ex aequo) – Julia Witkowska (kl.IVb) i Zuzanna Wereszczyńska (kl.VIs); wyróżnienia: Dominika Wiśniewska (kl.IVf), Julia Świtalska (kl.Ve), Karolina Wojda (kl. VId);
wśród klas VII - VIII: I miejsce (ex aequo) – Weronika Piecka (kl.VIIs) i Natalia Borkowska (kl.VIIIb), II miejsce – Julia Wiankowska (kl.VIIs), III miejsce (ex aequo) – Marta Zacharska (kl.VIIIa) i Marta Potulska (kl.VIIIb); wyróżnienia: Amelia Cieślarczyk (kl.VIIb), Wiktoria Rudowska (kl.VIIb), Laura Michalak (kl.VIIs).
Konkurs wiedzy o Biskupie Nowowiejskim dla klas VII i VIII
Nauczyciele religii przygotowali i przeprowadzili konkurs poświęcony Arcybiskupowi Antoniemu Julianowi Nowowoiejskiemu, który miał na celu przybliżenie Jego męczeńskiej śmierci. Konkurs wiedzy skierowany był do uczniów klas VI i VII. Wzięło w nim udział 24 uczniów z różnych klas. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą w temacie. Zwycięzcami zostali: I miejsce Miłosz Matuszewski klasa VI D, II miejsce Martyna Glińska klasa VI D, III miejsce Zuzanna Wereszczyńska VI S
14 lutego
II Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Pieśń ujdzie cało..." odbył się 14 lutego 2019 r. W konkursie wzięły udział zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne szkół podstawowych z Płocka i okolic. Jury w składzie: Sławomir Gałczyński, Maciej Kołodziejski i Michał Zawadzki wyłoniło zwycięzców konkursu: Grand Prix - zespół wokalny "Oktawa" z SP nr 8 w Płocku, I miejsce ex aequo - zespół wokalny "Viva la musica" z SP nr 23 w Płocku i zespół wokalny "Kornelki" z SP w Wyszynie, II miejsce ex aequo - zespół wokalny "Triada" z SP nr 21 w Płocku i zespół "Tu Tu" z SP nr 22 w Płocku, III miejsce ex aequo - zespół "Marzenie" z SP nr 6 w Płocku i zespół "Pierniczki Kopernika" z SP w Radzanowie. W kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych I miejsce zajął zespół "Tacy nie inni" z SP nr 23 w Płocku. Organizatorem konkursu była p. Małgorzata Podwójci.
W trakcie całego tygodnia obchodów Dni Patrona Szkoły realizowaliśmy wiele projektów i przedsięwzięć, których efekty można podziwiać, między innymi, w postaci wystaw na holach szkolnych. I tak:
„ Drzewo genealogiczne mojej rodziny” – projekt plastyczny klas I
Uczniowie klas pierwszych wykonali piękne prace „Historia mojej rodziny”, a drugich „Polska – moja Ojczyzna”. Klasy trzecie włączyły się w szkolne konkursy plastyczno- techniczny „Moda w czasie II wojny światowej” i „Wielopokoleniowy portret rodziny”. Prace uczniów ozdobiły hol główny szkoły.
Konkurs „Moda w czasie II wojny światowej” został zorganizowany przez panią Barbarę Gasińską i panią Urszulę Kosińską. A oto jego wyniki: wyróżnienie na poziomie klas VI otrzymał Igor Wołos klasa VI b, na poziomie klas IV Karolina Jankowska klasa IV c, na poziomie klas III Jan Wielkopolski klasa III d
„Pamiątki Dni Patrona na lekcjach historii
Uczniowie klas czwartych i piątych na lekcji historii poznawali Patrona szkoły poprzez udział w grze planszowej „Armia Krajowa” ukazującej wojenne działania organizacji. Natomiast klasy VI-VIII dyskutowały o pierwszych latach powojennych w oparciu o obejrzany film „11. GO NSZ” przygotowany przez IPN
Związki Armii Krajowej z Wielką Brytanią – „Cichociemni”
Uczniowie klas VIad, pod kierunkiem p. Agaty Rychlik przygotowali na lekcjach projekty (w języku angielskim) dotyczące „Cichociemnych”. Dzieci wyszukując samodzielnie materiały do wykonania prac zdobywały wiedzę o bohaterskich żołnierzach, szkolonych w Wielkiej Brytanii, do dywersyjnej walki podziemnej w szeregach Armii Krajowej na terenie okupowanej Polski. Podczas wykonywania projektów uczniowie dzielili się z kolegami i koleżankami zdobytą wiedzą. Wystawa projektów została zaprezentowana na korytarzu szkolnym przy sali języka angielskiego.
Na terenie naszej szkoły został również zorganizowany konkurs plastyczny pt: ”Wielopokoleniowy portret mojej rodziny- rodzina, historia, ojczyzna.” Celem konkursu było przedstawienie swojej najbliższej rodziny: siebie, rodzeństwa rodziców, dziadków, jak i pradziadków, tych, którzy pamiętają , bądź też brali czynny udział w wydarzeniach II Wojny Światowej. Wykonane przez dzieci prace miały przypomnieć o wojennych losach każdej polskiej rodziny, pokazać nas współczesnych i nasza silną więź z przodkami i naszą ojczystą historią.
Do konkursu przystąpili uczniowie klas IV-VIII. Spośród wielu prac plastycznych wyłoniono laureatów konkursu. Nagrody otrzymali: Karol Bielicki z klasy V D, Stanisław Borczuk z klasy IV F oraz wyróżnienie Dajana Durka z klasy VI E. Wszystkie prace można było oglądać na korytarzu głównym szkoły. Konkurs przygotowały Pani Ilona Borczuk i Pani Aneta Olszewska.
Odbył się także konkurs literacko- plastyczny, którego tegoroczny tytuł brzmiał „ To tu nauczyłem się miłości do ojczyzny
Jury w składzie : p. Iwona Kowalczyk, p. Ewa Wojtycka i p. Małgorzata Lechowicz oceniły prace wykonane przez uczniów XXIII edycji Konkursu Literacko- Plastycznego, którego tegoroczny tytuł brzmiał „ To tu nauczyłem się miłości do ojczyzny”. Uczniowie w wierszach, listach, opowiadaniach, kartkach z dziennika czy pamiętnika ukazali różne przejawy patriotyzmu ,od tych wielkich, zbrojnych czynów oddania życia za ojczyznę, do tych mniejszych przejawów miłości do Ojczyzny poprzez dbanie o tradycję, uczestnictwo w uroczystościach państwowych, kibicowanie polskim sportowcom, dumne prezentowanie naszych narodowych barw. Pisali, jak dom rodzinny, szkoła, harcerstwo wpływają na kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży. Przyznano nagrody w II kategoriach wiekowych: klasy IV-VI: I miejsce – Klaudia Wyrębkowska (Vb) ,II miejsce – Jakub Krajewski (IVr),III miejsce – Natasza Guzek (Vb), wyróżnienie: Iga Fabiszewska(IVr), Klaudia Komuda(VIs),Nadia Dymek (Vb); klasy VII – VIII: I miejsce - Julia Wiankowska(VIIs),Kacper Przygódzki (VIIIb),II miejsce – Marta Potulska ( VIIIb),III miejsce – Larysa Ostrowska(VIIIs), wyróżnienie: Aurelia Olewnik (VIIs), Michał Jarosz (VIIIb)
Na lekcjach informatyki uczniowie szukali w Internecie pamiątek rodzinnych z czasów II wojny światowej, które wykorzystali do dokumentacji fotograficznej. Odbył się też konkurs informatyczny na najpiękniejszą prezentację multimedialną pt. „Pielęgnujemy ogrody ojczystej pamięci”-Wyniki konkursu: I miejsce Michał Zawadzki klasa VII Be , II miejsce Roksana Sobczak klasa VII B, III miejsce Jakub Koralewski klasa VI B
Nauczyciele religii przeprowadzili również lekcje, podczas których przybliżyli uczniom postać Abpa Nowowiejskiego, szczególnie Jego męczeństwo w obozie w Działdowie.
W czasie całego tygodnia wiele lekcji zostało poświęconych tematyce związanej z II wojną światową, Armią Krajową oraz codziennym życiem rodzin w czasie okupacji. Nauczyciele i uczniowie klas młodszych aktywnie uczestniczą w obchodach Dni Patrona, choć jest to dość odległa i trudna dla maluchów tematyka, ale stanowi ona autentyczną lekcję wychowana patriotycznego.
W każdej klasie, na godzinach z wychowawcą, został realizowany temat Jakie tradycje patriotyczne kultywowane są w Twojej rodzinie?
15 lutego
Podsumowaniem obchodów Dni Patrona Szkoły, jak co roku, jest uroczysta akademia. Dnia 15 lutego o godz. 11.00 zaproszeni Goście oraz uczniowie klas III – VIII zebrali się na dużej sali gimnastycznej, aby wspólnie uczestniczyć w kolejnej „lekcji” historii. Na początku pani dyrektor szkoły Liliana Tomaszewska przywitała wszystkich zebranych, a szczególnie gości: zaprzyjaźnionych kombatantów, rodziny żołnierzy AK, przedstawicieli Sejmu RP, Urzędu Miasta, Kuratorium i Oświaty, byłych dyrektorów naszej szkoły, przedstawicieli instytucji oświatowych i kulturalnych, związków zawodowych. Niektórzy z nich zabrali głos, którego wysłuchaliśmy z dużą uwagą.
„Pielęgnujemy ogrody ojczystej pamięci” – przewodnie hasło tegorocznych obchodów towarzyszyło również inscenizacji przygotowanej na tę okoliczność. Wsłuchując się w zainscenizowaną rozmowę rodziców z dziećmi, umiejętnie przeplataną nawiązującymi do niej wierszami, fragmentami prozy oraz piosenkami chóru, mogliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co kształtowało patriotyczną postawę młodych ludzi w okresie międzywojennym, którzy, gdy zaszła taka potrzeba, nie wahali się oddać swego życia, walcząc o wolność ojczyzny. Niewątpliwie było to zasługą domu rodzinnego, który wskazywał te wartości, jakimi należy kierować się w życiu. Ważną rolę spełniała także szkoła, harcerstwo. One budziły poczucie przynależności do grupy, uczyły odpowiedzialności i sprawiały, że młodzi ludzie czuli się jednością. Ciekawy scenariusz napisany przez panią Małgorzatę Lechowicz i pana Grzegorza Szczechowicza, piękna recytacja wierszy i przekonujący dialog, jaki prowadzili „rodzice” z dziećmi oraz wzruszająco wykonane piosenki przez chór i solistów pod kierunkiem pani Małgorzaty Podwójci pozostawiły w słuchaczach niezapomniane wrażenie. Na odbiór inscenizacji duży wpływ miała scenografia świetnie przygotowana przez panie Ilonę Borczuk i Anetę Olszewską.Należy w tym momencie podziękować wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, a szczególnie uczniom klas: IVr, Vc, VIb, VIIs, VIIIa i VIIIs.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor wraz z Gośćmi wręczyła listy gratulacyjne Prezydenta Miasta Płocka pana Andrzeja Nowakowskiego uczniom osiągającym wysokie wyniki w nauce i sporcie. Zostały także wręczone nagrody laureatom licznych konkursów odbywających się w ramach obchodów Dni Patrona, m.in. Szkolnego Konkursu Literacko-Plastycznego, XXVIII Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, konkursu „Co wiem o Ojczyźnie”, „Moda w czasie II wojny światowej”, prezentacji multimedialnej „Pielęgnujemy ogrody ojczystej pamięci”, konkursu z języka angielskiego „I can read”.Fotorelację przygotowały pani Janina Łukasiak i pani Edyta Paradowska .
|