Pan Policjant w VIII a Drukuj
Pan Policjant w VIII a

28 lutego  na zaproszenie uczniów klasy integracyjnej VIII a i  nauczycieli Edyty Paradowskiej i Arkadiusza Ławnickiego gościliśmy w naszej szkole pana Andrzeja Wawszczak- aspiranta sztabowego pełniącego funkcję koordynatora Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej.
         Uczniowie najbardziej zainteresowani byli zawodem policjanta i cechami charakteru, osobowości, jakie musi posiadać osoba ubiegająca się o ten zawód. Dowiedzieliśmy się, że do policji nie dostaną się m.in. osoby, które słabo radzą sobie ze stresem. Wiele osób (prawie 70%) starających się o przyjęcie do służby odpada już w początkowych testach psychologicznych.  Do podstawowych zadań policji należy ochrona porządku publicznego, wykrywanie i walka z przestępczością, ściganie osób poszukiwanych oraz poszukiwanie osób zaginionych. W zakresie zadań znajduje się również ochrona osób i mienia, działalność antykryzysowa w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych, działalność antyterrorystyczna oraz wszelkie działania prewencyjne. Usłyszeliśmy, że mamy wówczas do wyboru pracę w jednostkach kryminalnych, prewencyjnych bądź logistycznych, zaś w zależności od zainteresowań i umiejętności zatrudnienie można znaleźć w oddziałach lądowych, wodnych, lotniczych. Kandydat na policjanta, jak już pisaliśmy powinien dobrze radzić sobie ze stresem, cechować go musi: odwaga, wysoka sumienność, życzliwość, kultura osobista, wysoka logika myślenia i kojarzenia faktów, dobra pamięć fotograficzna, spostrzegawczość, bystry umysł i inteligencja. Zawsze musi stać na straży prawa. To nie jest praca dla każdego, mówił pan aspirat Wawszczak, czasami trudno o niej zapomnieć w domu- „trzeba mieć silny charakter i dużo zdrowego rozsądku”.
         Pan aspirant Wawszczak tak ciekawie opowiadał o zawodzie policjanta, że kilku uczniów planuje swoją karierę zawodową związaną z tym lub podobnym zawodem, np. w wojsku.
         Bardzo dziękujemy panu aspirantowi Andrzejowi Wawszczak za pomoc w planowaniu kariery zawodowej i poświęcony nam czas.