VIII a w SOSW nr 2- poznajemy zawody! Drukuj

VIII a w SOSW nr 2- poznajemy zawody!

21 maja i 17 maja uczniowie klasy integracyjnej VIII a wraz z nauczycielem wspomagającym Edytą Paradowską uczestniczyli w zajęciach otwartych w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym nr 2 w Płocku. Na specjalne zaproszenie zaprzyjaźnionej placówki mogliśmy poznać zawód ogrodnika, mechanika pojazdów samochodowych i introligatora. W poszukiwaniu ścieżki zawodowej pomagali nam zawsze uśmiechnięci i serdeczni nauczyciele, pani psycholog Bogusława Brzeska- Bury, dla których ich zawód jest jednocześnie ich pasją.

Dowiedzieliśmy się, że w zawodzie ogrodnika najważniejsza jest wiedza na temat różnorodnych roślin, wyobraźnia przestrzenna, cierpliwość, poczucie estetyki, kreatywność. Wysłuchaliśmy charakterystyki pracy, a na zajęciach praktycznych tworzyliśmy niezwykłe mikro-ogrody, czyli małe ekosystemy zamknięte w szklanym słoiku. Sadziliśmy wyhodowane w SOSW nr 2 czerwone pelargonie, a także podziwialiśmy szkolny ogród pielęgnowany przez uczniów. Poznaliśmy codzienne narzędzia ogrodnika, także kosiarkę samojezdną, która bardzo nam się spodobała.

Podczas kolejnych zajęć dowiedzieliśmy się, że mechanik samochodowy to osoba, która naprawia i dokonuje przeglądu samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych. Musi posiadać aktualną i rozległą wiedzę związaną z  budową, działaniem i użytkowaniem maszyn oraz naprawą zespołów i układów pojazdów, w zależności od marki i typu. Dlatego ważne w tym zawodzie jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji i doszkalanie. Najwięcej emocji podczas tych zajęć przyniosły uczniom ćwiczenia na symulatorze jazdy samochodem.

Introligator to rzemieślnik zajmujący się profesjonalną oprawą materiałów drukowanych. Dzięki jego pracy powstają zarówno zszyte książki, bruliony, notatniki, a także opakowania z kartonu. Uczyliśmy się „bigować”- czyli zaginać materiał w wyznaczonych miejscach, „laminować” zakładki do książki- czyli pokrywać powierzchnię laminatem odpornym np. na wilgoć, „bindować” dokumenty- czyli wykonywać w nich otwory i łączyć za pomocą bindy, „okrawać arkusze”- czyli kroić papier na specjalnej krajarce. W tym zawodzie ważne są zdolności manualne, cierpliwość i znajomość maszyn, programów komputerowych służących do obróbki także graficznej.

To były niezapomniane dni poznawania kolejnych zawodów w SOSW nr 2. Uczniom podobały się tak naprawdę wszystkie ścieżki kariery zawodowej. Wybór będzie naprawdę trudny.
Dziękujemy nauczycielom z SOSW nr 2 za profesjonalną pomoc i wspaniałą przygodę.