Fundusze europejskie
 
 
 
 
 

Pamiętamy! Odsłonięcie pomnika ku pamięci Henryka Jóźwiaka ps. Groźny. Drukuj
Pamiętamy! Odsłonięcie  pomnika ku pamięci Henryka Jóźwiaka ps. Groźny.

5 października przy rondzie prowadzącym do Koszelówki odbyła się wyjątkowa uroczystość. W miejscu, gdzie miała miejsce potyczka polskich żołnierzy z funkcjonariuszami UB odsłonięto pomnik upamiętniający Henryka Jóźwiaka ps. "Groźny". W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści,przedstawiciele samorządu, nadleśnictw, grup rekonstrukcyjnych, poczty sztandarowe, strażacy, harcerze i przybyli mieszkańcy. 

Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Pro Patria z Dobrzykowa, Nadleśnictwo Łąck, Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin, Grupa Historyczna im 11 Grupy Operacyjnej NSZ oraz Parafia Gąbin.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10 Mszą Świętą pod przewodnictwem Księdza Andrzeja Świderskiego - Proboszcza Parafii Gąbin. Homilię wygłosił Ksiądz Jarosław Ferenc - Proboszcz z Dobrzykowa. Oprawę muzyczną podczas wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta OSP Gąbin.

Po Mszy Świętej został odśpiewany Hymn Państwowy. Rys Historyczny przedstawił Prezes Grupy Historycznej im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ. Symboliczny pomnik-tablicę odsłoniły dzieci żołnierzy niezłomnych, a księża dokonali poświęcenia. Następnie odbył się Apel Poległych, po którym trębacz odegrał sygnał "Śpij Kolego". Zaproszeni goście i przedstawiciele organizatorów uroczystości zabrali głos, a delegacje złożyły kwiaty i znicze.

Na zakończenie, w części artystycznej zaprezentował się Paweł Piekarczyk. Łukasz Strzelecki zaprosił wszystkich na poczęstunek. Każdy miał możliwość odwiedzenia stoiska przygotowanego przez Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości czuwali strażacy z OSP Topólno, Straż Leśna i Policja.

Naszą szkołę w ten uroczysty dzień reprezentował Dyrektor Roman Kusy i poczet sztandarowy nad, którym opiekę sprawował Arkadiusz Ławnicki.