Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

„Marek Edelman i żonkile” - PAMIĘTAMY Drukuj
 „Marek Edelman i żonkile” - PAMIĘTAMY O POWSTANIU W GETCIE WARSZAWSKIM

W poniedziałek 19 kwietnia uczniowie klas 5B i 8D, z wychowawczyniami p. Agatą Rychlik i p. Joanną Kowalczyk, przyłączyli się do akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, zorganizowanej już po raz dziewiąty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, upamiętniającej rozpoczęcie Powstania w Getcie Warszawskim 19 kwietnia 1943 roku.

Kwiatki wykonali samodzielnie na lekcji wychowawczej pt. „Marek Edelman i żonkile. Pamiętamy o Powstaniu w Getcie Warszawskim” Przypinając papierowy żonkil, pokazali, że chcą PAMIĘTAĆ o powstaniu i ludziach, którzy zginęli 78 lat temu w walce o POKÓJ, godność i poszanowanie praw człowieka.

Dlaczego żonkile?

W każdą rocznicę powstania Marek Edelman, jego ostatni przywódca, dostawał od anonimowej osoby bukiet żonkili. Nie zatrzymywał ich dla siebie, lecz składał pod pomnikiem tych, o których PAMIĘTAŁ, a którzy nie przeżyli – oddawał hołd poległym towarzyszom. Z czasem do tej tradycji zaczęli dołączać się jego pacjenci (był z zawodu lekarzem kardiologiem) i inni ludzie.

Pomnik Bohaterów Getta znajduje się na Muranowie, dzielnicy Warszawy, w której mieściło się getto. Obok niego powstało Muzeum POLIN, otwarte w 2013 r.