logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami Drukuj
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami ustanowiony przez ONZ.

W naszej szkole każdego roku uroczyście obchodzimy to święto ze szczególnym szacunkiem i ogromnym podziwem dla osób, które mimo niepełnosprawności każdego dnia walczą o niezależność.

W tym roku impreza odbyła się pod hasłem „Praca i pasja”, dlatego zaprosiliśmy ludzi, którzy są pełni pasji, realizują swoje marzenia i  pracują zawodowo.

Wśród zaproszonych gości była orkiestra „Po koncercie”, która działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego. Grupę tworzą uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, a Ich dyrygentem jest Pan Krzysztof Szlom. Ci wspaniali artyści kolejny raz zapewnili nam niezapomniane doznania porywając swoim muzycznym talentem całą widownię. Następnym gościem był Pan Mariusz Umyszkiewicz – tłumacz języka migowego, który wprowadził nas w świat osób głuchych, uwrażliwiając na Ich potrzeby, wskazując bariery, które napotykają w codziennym życiu, w końcu wskazując sposób na bycie bliżej z osobami głuchymi poprzez wspólne miganie. Lekcja języka migowego poprowadzona przez naszego gościa była bardzo owocna, zachęciła wielu naszych uczniów do poznania kolejnych znaków i zgłębiania wiedzy podczas kursów.

Kolejnym gościem był Pan Rafał Bieńkowski- piłkarz nożny AMP FUTBOL POLSKA, do niedawna grający w kadrze narodowej. Człowiek, który po wypadku i amputacji nogi mógł się poddać i porzucić wcześniej uprawiany sport, jednak do dziś trenuje piłkę nożną zdobywając trofea. Rozmowa z takim człowiekiem była dla naszych uczniów bardzo pouczająca i wciągająca. Uczniowie, szczególnie Ci z klas sportowych zadawali mnóstwo pytań, chcąc dowiedzieć się co jest najtrudniejsze  w grze bez kończyny dolnej i jakie zasady gry panują podczas meczu osób po amputacjach. Wspaniałą atrakcją dla wszystkich był mecz naszych uczniów w towarzystwie tak utytułowanego piłkarza.

Zaprosiliśmy również tenisistów Integracyjnego Klubu Tenisa w Płocku. Podczas pouczającego wykładu prezes klubu Pan Wiesław Chrobot przestrzegał przed brawurą, informował w jakich okolicznościach najczęściej dochodzi do uszkodzeń rdzenia kręgowego i apelował o rozsądek i bezpieczne spędzanie czasu wolnego, do dbania o swoje życie i zdrowie. Wśród tenisistów prezentujących swoją grę na szkolnej hali sportowej byli wielokrotnie utytułowani Panowie: Jerzy Kulik, Stefan  Dobaczewski, Marcin Niepogoda oraz jego partner deblowy Czarek Chmura. To było niezwykłe widowisko. Uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej gry i mogli poczuć się dokładnie tak jak nasi goście przesiadając się na chwilę na specjalny wózek  do gry.

Podczas uroczystości gościliśmy również Pana Andrzeja Sobczyńskiego, który w wyniku wypadku od ponad 20 lat porusza się na wózku. Człowiek wielu pasji, talentów, kiedyś członek Integracyjnego Klubu Tenisa, dziś zawodowo pracujący jako montażysta filmów w PTV Płockiej telewizji. Podczas uroczystości Pan Andrzej zaprezentował swoją pasję – fotografię pozostawiając nam niesamowite pamiątki w postaci zdjęć.

Celem tej uroczystości było zwiększenie świadomości naszych uczniów w temacie niepełnosprawności, uwrażliwienie na potrzeby tych osób oraz zwrócenie uwagi na  Ich prawa, a dzięki temu „oswajanie niepełnosprawności”. Goszcząc utalentowanych ludzi z ogromnymi osiągnięciami, pracujących zawodowo mimo posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności, przełamywaliśmy stereotypy.

Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami życzymy dużo siły i odwagi w dążeniu do celu, zwiększania autonomii i poprawy jakości życia.

 Imprezę przygotował Zespół Nauczycieli Współorganizujących Kształcenie.

Zdjęcia wykonała pani Edyta Paradowska. Dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.