Kamienie Pamięci... Drukuj
 
   W dniu 30 kwietnia uczniowie naszej szkoły - Asia Miecznik, Basia Banaszczak, Piotrek Sułkowski i Adam Alaszkiewicz wraz z nauczycielkami - Renatą Wojtycką, Małgorzatą Gomułką i Joanną Pankowską uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu projektu IPN ,,Kamienie Pamięci" w Warszawie.
   W październiku ub. roku nasza szkoła zgłosiła się do realizacji projektu edukacyjnego, do którego zaprosił IPN.
   Projekt polegał na odszukaniu osoby biorącej udział w walkach września 1939 r. lub pamiętającej pierwsze miesiące wojny. Należało następnie z tą osobą przeprowadzić wywiad lub opisać ją oraz rozpropagować wśród szerszego grona odbiorców. 
   Projekt wydał nam się szczególnie bliski ze względu na naszego patrona - Armię Krajową, dlatego jego podsumowanie wpletliśmy w tegoroczne Dni Patrona szkoły. Uczniowie klas młodszych przeprowadzali wywiady ze swoimi dziadkami. W kasach 6-tych odbyły się lekcje z kombatantami, których wspomnienia pomogły uczniom w realizacji projektu.
   Podczas podsumowania, oprócz naszej szkoły, która jako jedyna z płockich szkół podjęła się tego trudnego, ale jednocześnie bardzo ciekawego dla uczniów zadania, wzięły udział szkoły min. z Oświęcimia, Tarnowa, Bydgoszczy, Gorlic, Małej Wsi, Piotrkowa Trybunalskiego i wielu innych. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowywali stoiska i dokonywali prezentacji postaci, o których zebrali ciekawe informacje.
   Niebywałym zainteresowaniem cieszył się prezentowany przez nas Pan Marek Gajewski, niektórzy nie znali go, ale doskonale kojarzyli jego ,,dziecko" czyli Ogólnopolski Konkurs Historyczny ,,Losy Żołnierza i dziej Oręża Polskiego". 
   Uczestnicy projektu z całej Polski w ramach interaktywnego zwiedzania stoisk, przyznawali sobie wzajemnie punkty.
   Nasza szkoła zajęła w tym rankingu 4 miejsce, co bardzo nas cieszy, gdyż uczestniczyły w nim zarówno gimnazja jak i licea.
   Podczas prezentacji panowała niezwykle miła atmosfera, a wszyscy uczniowie zaangażowani otrzymali dyplomy i upominki.