Ludowe feng shui w Muzeum Mazowieckim Drukuj

 

   Po wróżbach andrzejkowych, aby zapewnić sobie przychylność losu 30 listopada klasa Va wraz z paniami: Ewą Wojtycką i Moniką Czyżewską wybrała się do Muzeum Mazowieckiego na lekcję "Ludowe feng shui. magia w domu i w ogrodzie".

   Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji na temat przesądów i obyczajów wywodzących się z naszego regionu. Zajęcia objaśniały przejawy myślenia magicznego w celu zapewnienia sobie dostatku i odżegnania nieszczęść. Wyjaśniały genezę wielu nadal funkcjonujących przekonań i zachowań, takich jak: zakaz siadania na rogu stołu, witania się przez próg, zawieszania podkowy, gałązki jemioły czy czerwonej wstążki i wiele innych. Uczniowie zapoznali się też z uniwersalnym znaczeniem wielu symboli.

   Po takich zajęciach niestraszne nam już czarne koty przebiegające drogę czy zbite lustro!