Boże Narodzenie w tradycji i zwyczajach ludowych. Drukuj
 

   Już niewiele dni dzieli nas od świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji 20 grudnia klasa 5a z p. Ewą Wojtycką i p. Moniką Czyżewską udała się do Muzeum Mazowieckiego na warsztaty "Choinkowe ozdoby z opłatka - światy".                      

   Lekcja składała się z dwóch części.W pierwszej uczniowie zapoznali się z całym cyklem świąt oraz genezą i znaczeniem wielu zwyczajów bożonarodzeniowych, m.in. skąd się wzięła choinka, dlaczego pod obrus kładziemy sianko, jak wróżono i zaklinano rzeczywistość tym okresie. Druga część zajęć była poświęcona opłatkowi - jego symbolice i znaczeniu w tradycji polskiej. Zostały zaprezentowane różne formy ozdób opłatkowych, a następnie sami przystąpiliśmy do pracy. Na terenie Mazowsza najbardziej znane są formy nazywane "jabłuszkiem" lub "światem" i to właśnie je próbowaliśmy wykonać. Nasze ozdoby już wkrótce zawisną na świątecznych drzewkach.