"Dlaczego Francik chrapie?" - uczniowie odkrywają tajemnicę Drukuj

 

   21 lutego 2012 roku klasy: integracyjna 1a, 1b, 1e, 1g, 2c, 2e uczestniczyły w multimedialnej lekcji pt. "Dlaczego Francik chrapie? - tajemnice filmowej animacji" w Szkole Muzycznej w Płocku. Interesująca prezentacja składała się z projekcji fragmentów audiowizualnych będących zagadkami dla uczniów, elementów dynamicznej prelekcji - omówień poszczególnych zagadnień, które w momencie prezentacji pojawiały się na ekranie kinowym w postaci plansz, animacji i rysunków. Uczniowie poznali krótką historię początków animacji, obejrzeli reportaż ze Studia Filmów Animowanych w Poznaniu, gdzie w rolę reporterki wcieliła się znana aktorka Joanna Jabłczyńska.
   To była niezapomniana lekcja w kinie, w trakcie której dowiedzieliśmy się, że kinematografia ma już 116 lat, a filmy animowane towarzyszą jej od samego początku. Wszystkich zaskoczyła informacja, że 1 sekunda dobranocki to 24 klatki animacji, a cała bajka ma aż ok. 36 tysięcy klatek filmowych!
   Wyjątkowa lekcja zakończyła się seansem pięciu krótkich filmów dla dzieci z cyklu "Bajki i baśnie polskie" wyróżnione na polskich i międzynarodowych festiwalach.