Pierwszy Dzień Wiosny - Dniem Odkrywców Talentów w SP 23 Drukuj

 

   W tym roku w naszej szkole Dzień Wiosny obchodzimy w niecodzienny sposób. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, aby dzień wolny od nauki uczniowie mogli przeżyć w sposób twórczy i jednocześnie wykazać się swoimi talentami.

   Od samego rana można było śledzić wydarzenia w naszej szkole w internecie na portalu plock.gazeta.pl. Szczegóły relacji znajdziecie klikając odnośnik : Święto wiosny na żywo

 

   Już od godziny 8.00 uczniowie klas: Ia, b, e, g, IIa, d, IIIe zaprosili swoje koleżanki i kolegów na "spotkania z twórczością". W klasach tych są realizowane lekcje twórczości, dlatego uczniowie chcieli włączyć do wspólnej zabawy swoich rówieśników. Układanie obrazków z figur geometrycznych, zabawa "Dokończ mój rysunek", wykonanie wspólnej pracy plastycznej miały na celu rozwijanie twórczego myślenia, otwartości w wyrażaniu siebie i przełamywanie wszelkich zahamowań podczas podejmowanych działań.

   W godzinach od 9.00 do 10.00 uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawcami zasiedli na trybunach hali sportowej. W tym czasie rozgrywany był mecz w piłkę siatkową klas III dziewcząt oraz piłkę ręczną klas III chłopców. Po meczu wszyscy chętni wzięli udział w konkursach strzał na bramkę i odbijanie piłki siatkowej.

   O godzinie 9.00 do szkoły przyszli uczniowie klas IV-VI. Klasy IV udały się na II piętro w segmencie A, gdzie czekała na nich "Zabawa słowem". Nauczyciele języka polskiego przygotowali szereg konkurencji, od krzyżówek poprzez odgadywanie przysłów, kalambury, rebusy, zagadki. Słownictwo, jakim musieli wykazać się uczniowie, tematycznie nawiązywało do rozpoczynającej się właśnie pory roku. W tym samym czasie przedstawiciele klas według własnego pomysłu ubierali Panią Wiosnę. Atmosferę podgrzewała rywalizacja między klasami, gdyż zostały wyłonione najlepsze zespoły, na które czekały słodkie niespodzianki.

   Klasy V udały się na średnią salę gimnastyczną na spotkanie z "radosnymi sześcianami". Dzień Talentu był doskonałą okazją do wspólnej zabawy przy układaniu łamigłówek. Przewodnikami po tym niezwykłym świecie byli uczniowie zrzeszeni w Happy C(l)ubie działającym w naszej szkole. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Młodsi układali łamigłówki z kategorii Baubox i Little Genius, starsi próbowali swoich sił w bardziej "dorosłych" kategoriach: Happy Cube, Profi Cube i Marble Cube. każda z kategorii to sześć poziomów trudności, oznaczonych innym kolorem. Dużym wyzwaniem dla wszystkich było złożenie Space Puzzle - dwunastościanu, uważanego powszechnie za najtrudniejszy rodzaj łamigłówki. jak się okazało, ułożenie sześcianu z piankowych puzzli, a następnie rozłożenie go i włożenie do ramki nie jest taką prostą sprawą. Każdy, kto poradził sobie z wybraną przez siebie kostką, mógł złożyć swój podpis na specjalnie przygotowanych planszach. Wszyscy chętni mogli zbudować własną budowlę z wykorzystaniem programu "Happy Cube Solver". W nagrodę zdjęcia najciekawszych konstrukcji będą zamieszczone na stronie Happy C(l)ubu. Łamigłówki Happy świetnie ćwicza koncentrację uwagi, wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie, zwiększają wiarę we własne siły - ale też uczą pokory, o czym każdy mógł przekonać się podczas dzisiejszej zabawy.

   W segmencie C, na parterze rozpoczęła się prezentacja różnych talentów szóstoklasistów. W show "Mam Talent" każdy uczeń mógł podzielić się z innymi tym, co najlepiej potrafi. Jedni śpiewali piosenki, inni tańczyli, żonglowali piłką, opowiadali dowcipy czy prezentowali swoje prace plastyczne. Dzisiejsze występy były doskonałą okazją do pokazania się z jak najlepszej strony szerszemu gronu widzów, a nawet zaskoczenia swoich kolegów ukrytymi talentami.

   W tym samym czasie w segmencie D na parterze rozpoczęły się zajęcia plastyczne, które stworzyły możliwość wykazania się pomysłowością, twórczym podejściem do realizacji tematu i swoimi zdolnościami. Wybrani uczniowie z klas IV-VI malowali "maszyny pełne dźwięków". Spod ich ręki wyszły urządzenia, którym nadawali niespotykane nazwy i przeznaczenie. Wspólne malowanie i jego efekty sprawiły uczestnikom ogromną przyjemność i satysfakcję.

   Na II piętrze, w pracowniach przedmiotowych, wcześniej wybrani uczniowie wzięli udział w konkursie języka angielskiego. Mieli okazję wykazać się wiedzą na temat kultury, zwyczajów i geografii krajów anglojęzycznych. Wyniki dzisiejszych zmagań będą ogłoszone w późniejszym terminie, po sprawdzeniu testów przez jury. Na najlepszych czekają nagrody.

   10.00 - 11.00 to kolejna godzina wspólnej zabawy wszystkich uczniów w naszej szkole. Klasy młodsze spotkały się na apelu "Powitanie wiosny", przygotowanym przez uczniów Ig i IIa. Miał on niecodzienną formę - inscenizacji. Wiersze i piosenki przygotowane na tę okoliczność dotyczyły powitania wiosny. Dzieci ubrane były w stroje ptaków, wiosennych kwiatów, na scenie pojawił się także wiatr. Piękna, kolorowa scenografia podkreśliła wiosenny charakter spotkania.

   Na świetlicy zaplanowano turniej gier. Dzieci grały w domino, układały puzzle, bawiły się w kreatora mody, odgadywały zagadki. Każde z nich chciało wypaść jak najlepiej w oczach kolegów i popisać się swoim sprytem i pomysłowością.

   Na holu przy świetlicy miały miejsce gry sportowe. Hałasu i emocji było co niemiara! Rozgrywały się wyścigi, rzucanie piłką do celu, kozłowanie. Zabawa z kolorowymi chustami zintegrowała wszystkich uczestników. Rywalizacja między klasami była ogromna, jednak wszyscy przestrzegali zasad fair play.

   Klasy IV-VI spotkały się na hali sportowej. Obserwowały pokazowy mecz pomiędzy klasami sportowymi - Vs i VIs. najpierw chłopcy grali w piłkę ręczną, później dziewczyny w piłkę siatkową. Chyba nigdy jeszcze grający nie byli wspierani tak głośnym dopingiem. Podczas wszystkich rozgrywek sportowych w roli sędziów wystąpili nauczyciele wychowania fizycznego.

   11.00 - 12.30 to kontynuacja wcześniej rozpoczętych imprez. W segmencie A uczniowie klas V i VI bawili się słowami i kreowali Panią Wiosnę według własnych wizji. W segmencie C nadal trwał "Mam Talent". Tym razem prezentowali się czwarto- i piątoklasiści. Natomiast na średniej sali gimnastycznej z happy kostkami zmagali się uczniowie klas IV i VI. W segmencie D trwał konkurs informatyczny, podczas którego uczniowie przygotowywali projekt pisanki. Jury oceniało pomysł, staranność wykonania i nowatorskie podejście do tematu.

   Na głównym holu przez cały dzień podziwialiśmy wystawę będącą końcowym efektem projektu "Jestem liczbą..., czyli wszystko, co wiem o swoim numerze z dziennika" realizowanego na lekcjach twórczości i matematyki w klasach Va, b, c, d. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odszukały informacje dotyczące liczb. Na plakatach można było znaleźć wiele ciekawostek, np.: liczba 12 - z matematycznego punktu widzenia jest liczbą naturalną, złożoną, parzystą, ma swoje dzieci - dzielniki, których jest matką - wielokrotnością, 12 to tuzin, 12 jest znaków zodiaku, 12 gwiazd na fladze Unii Europejskiej, 12 miesięcy w roku, 12 godzin dnia i nocy, 12 apostołów, 12 bogów olimpijskich, 12 pokoleń Izraela, urodzeni dwunastego to: Juliusz Cezar, Karol Darwin i Abraham Lincoln; liczba 3 - to liczba naturalna, pierwsza, ma dwa dzielniki, z liczbą 3 można skojarzyć trójząb Neptuna, kino 3D, trójkąt bermudzki, Konstytucję 3 Maja, powiedzenie - "do trzech razy sztuka"; liczba 17 - 17 grudnia to dzień bez przekleństw. Prezentacje wzbudziły wielkie zainteresowanie i rówieśników, i dorosłych.

   Klasa IIIa integracyjna nie mogła bawić się razem z nami. W tym czasie brała udział w I Międzyszkolnym Integracyjnym Festiwalu "Śpiewam z pasją, tańczę z pasją" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3. Uczniowie tej klasy zaprezentowali taniec "Kacaraba" - taniec kotków. Mamy nadzieję, że równie miło spędzili czas, ponieważ ich występ cieszył się uznaniem nie tylko jury - zdobyli III miejsce, ale przede wszystkim widzów i innych uczestników konkursu.

   21 marca to w tradycji szkolnej dzień wagarowicza. W naszej szkole wagary zdecydowanie przegrały z Dniem Odkrywców Talentów. Znaleźliśmy nowy, ciekawy sposób na inne spędzenie pierwszego dnia wiosny!

   Dzień Odkrywców Talentów przygotowali :

- zajęcia z twórczości - Joanna Matuszak, Małgorzata Gomułka, Joanna Skubiszewska, Urszula Romanowska, Katarzyna Nowysz, Iwona Lewińska, Urszula Kosińska, Joanna Pankowska

- apel "Powitanie wiosny" - Urszula Romanowska, Katarzyna Nowysz, Iwona Lewińska

- "Zabawa słowem" - Ewa Wojtycka, Małgorzata Lechowicz, Iwona Kowalczyk

- Happy C(l)ube zaprasza czyli w świecie "radosnych sześcianów" - Aldona Fijałkowska, Edyta Kowalska

- konkurs języka angielskiego - Justyna Grzyb, Agata Rychlik

- konkurs informatyczny - Robert Elwertowski

- zajęcia plastyczne - Małgorzata Podwójci

- "Mam Talent" - Małgorzata Podwójci, Robert Elwertowski

- rozgrywki i konkursy sportowe - Marzena Wakuła, Iwona Szymańska, Arkadiusz Ławnicki, Andrzej Wolano, Michał Królikowski

- wystawa "Jestem liczbą..., czyli wszystko, co wiem o swoim numerze z dziennika" - Anna Olczak-Mielczarek, Aldona Fijałkowska

- reprezentacja szkoły na I Międzyszkolny Integracyjny Festiwal "Śpiewam z pasją, tańczę z pasją" - Małgorzata Szulborska, Joanna Dobrogoszcz 

 

   Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Dnia Odkrywców Talentów w naszej szkole

 

 

   klasa IIIa integracyjna na I Międzyszkolnym Integracyjnym Festiwalu "Śpiewam z pasją, tańczę z pasją"