Realizujemy projekt IPN poświęcony żołnierzom "wyklętym" Drukuj

 

   14 maja 2012 uczniowie realizujący projekt IPN "Kamienie Pamięci" poświęcony żołnierzom "wyklętym", zaprosili na lekcję bohatera swojego projektu - p. Lesława Wojno.

   Gość opowiedział uczniom swoją historię dotyczącą jego służby łącznika w czasie wojny i późniejsze powojenne przykre doświadczenia z komunistyczną władzą...

   Pan Lesław Wojno w 1946r. miał 19 lat, mieszkał z mama i siostrą, bo jego ojca dwa lata wcześniej zabili hitlerowcy. Był żołnierzem Ruchu Oporu AK. 4 lutego do drzwi jego mieszkania zapukało trzech obcych ludzi. Zabrali go na ul. 1 Maja w Płocku, do siedziby Urzędu Bezpieczeństwa (obecnie w budynku tym mieści się Komenda Policji). Tam został przesłuchany i odesłany do mikroskopijnej celi bez światła, krzesła czy pryczy. W tej celi na stojąco spędził osiem dni. Z aresztu wraz z kolegą Stanisławem Pestą trafili do więzienia na ul. Sienkiewicza, do cel z wystającymi ze ścian metalowymi prętami - niby łóżkami i siennikami wypełnionymi sieczką, które służyły za materace. Siedzieli tam po 10 osób w celi - bez światła, okien, w wodzie sięgającej do kolan. W takiej celi p. Lesław spędził 72 godziny sam, drugi raz z wieloma osobami, w ogromnej ciasnocie. Więźniowie swoje potrzeby fizjologiczne załatwiali do tej wody. Kiedy funkcjonariusze wypuszczali więźniów z celi p. Wojno wypełznął z niej na czworakach, innych trzeba było wynosić. nasz bohater wyszedł z więzienia na mocy amnestii w 1947r.

   Realizacja projektu zbiegła się z 70. rocznicą powstania AK oraz uroczystościami związanymi z Dniem Patrona Szkoły. Zespół realizujący projekt włączył się czynnie w przygotowanie wystawy na temat żołnierzy wyklętych oraz p. Lesława Wojno. Odbyły się także lekcje w innych klasach szóstych, poświęcone bohaterowi, gdzie realizatorzy zapoznali swoich kolegów z tematem. Przygotowali również foldery informujące o projekcie i jego bohaterze.

   Nad realizacją projektu czuwała p. Renata Wojtycka - nauczycielka historii.