Dzień Otwarty Szkoły Drukuj

 

   23 lutego 2013 społeczność naszej szkoły zaprosiła wszystkie pięcio i sześciolatki wraz z rodzicami na Dzień Otwarty. Tym samym chcieliśmy wszystkim przybliżyć naszą pracę, zachęcić do wzięcia udziału w wybranych zajęciach i umożliwić zwiedzanie naszej placówki.

   O godzinie 1100 wszyscy goście zebrali się na hali sportowej. Powitał ich chór szkolny „Viva la musica”, który na tę okoliczność przygotował krótki recital. Następnie głos zabrali p. Ewa Woźniak – dyrektor naszej szkoły oraz p. Konrad Guzanek – przewodniczący Rady Rodziców. W swoich wystąpieniach odpowiedzieli na pytanie „Dlaczego warto wybrać naszą szkołę?”.

   Po części oficjalnej przyszłoroczni pierwszoklasiści wraz z rodzicami odwiedzili pracownie edukacji wczesnoszkolnej, w których odbyły się zajęcia twórczości. Dzieci miały możliwość: zaprojektowania wymarzonych przyborów szkolnych, maskotki – mieszkańca piórnika pierwszoklasisty, tworzenia „Kleksowych stworków”, przekształcania konturu dłoni w wizerunki zwierząt lub roślin. Ponadto dzieci uzupełniały rysunki tak, aby powstała większa kompozycja plastyczna. Następnie nadawały tytuł swoim pracom. Rodzice aktywnie brali udział w zajęciach wspierając swoje pociechy.

   Po zajęciach twórczości dzieci i rodzice uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli klas IV-VI oraz świetlicę szkolną.

   W jednej z pracowni komputerowych odbyło się „Malowanie myszką”. Przyszłoroczni uczniowie klas pierwszych rozwiązali rebus, liczyli kropeczki a następnie wspólnie odczytali hasło: Malowanie myszką. Doszli do wniosku, że jest to myszka komputerowa i … zaczęła się zabawa. W programie Kea Coloring Book wylewali kolorowe kubełki z farbą i za pomocą myszki uzupełniali kolorowanki. Na zakończenie dostali prezenty: wydrukowane kolorowanki do pomalowania, aby pamiętali, że zabawa prawdziwymi kredkami też jest wspaniała. W drugiej pracowni  natomiast dzieci mogły obejrzeć bajkę oraz narysować swój pierwszy komputerowy obrazek w programie Paint.

   W pracowni matematycznej happyc(l)ubowicze zaprosili do wspólnego układania radosnych sześcianów. Uśmiechy na twarzach naszych małych gości i ich rodziców świadczyły o tym, że miło spędzili z nami czas. Łamigłówki Happy świetnie ćwiczą koncentrację uwagi, wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie, zwiększają wiarę we własne siły - ale też uczą pokory, o czym mógł przekonać się niejeden rodzic podczas dzisiejszej zabawy.

   Przedszkolaki odwiedziły także Izbę Pamięci, gdzie oglądały zebrane w gablotach eksponaty. Przyszli pierwszoklasiści mogli również spróbować swoich sił w grze historycznej ,,Pamięć 39".

   Goście odwiedzający pracownię przyrodniczą zobaczyli hodowane w niej rośliny i zwierzęta m.in.: żółwia, chomika, patyczaki, ryby akwariowe. Obejrzeli pod mikroskopem tkanki roślinne i zwierzęce, a za pomocą lupy obserwowali włoski na liściu oraz maleńkie owady.

   Podczas Dnia Otwartego odbyła się  nietypowa lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dzieci wspaniale się bawiły rozwiązując różnorodne zadania. Mali uczniowie układali puzzle, dopasowywali i łączyli w pary obrazki, ćwiczyli liczebniki, a animowane historyjki przeniosły wszystkich do zaczarowanego lasu zamieszkałego przez elfy. Dzieci bardzo zaangażowały się w zajęcia doskonale radząc sobie z nowoczesną, interaktywną formą zajęć.

   Nauczycielki języka angielskiego zaprezentowały również komputerową pracownię języka angielskiego, gdzie od 2002 roku działa biblioteka anglojęzyczna, przybliżyły programy komputerowe, które pomagają uczniom utrwalać wiedzę z języka angielskiego oraz zaprezentowały międzynarodowe projekty E-twinning, w których uczestniczy nasza szkoła. Omówiono także zalety strony internetowej „Oxford Parents”, przeznaczonej dla rodziców, którzy chcą poznać najlepsze sposoby wspierania nauki swojego dziecka. Zamieszczone tam pomysły, gry i zabawy motywują dzieci do nauki, natomiast rodziców do skutecznego pomagania dzieciom w domu.
    Anglistki pokazały również  efekty pracy metodą projektu.
Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Oglądających interesowała zarówno tematyka, jak i sama praca nad projektami: podział obowiązków w zespole, planowanie, zbieranie materiałów i redagowanie tekstów. Wielu rodziców zaskoczyła jakość projektów wykonanych przez dzieci, która według nich wyrażała pasję i motywację autorów. 

   Podczas tegorocznych Dni Otwartych świetlica szkolna zaprezentowała odwiedzającym ją gościom jedne z zajęć ze swojej bogatej oferty, a mianowicie technikę origami. Dzieci w wielkim skupieniu robiły biedroneczki, podczas gdy ich rodzice pytali o różne sprawy związane z uczęszczaniem do świetlicy. Nauczyciele świetlicy prezentowali pomieszczenia, w których przebywają dzieci oraz opowiadali rodzicom o formach „świetlicowej opieki”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kwestia dotycząca odrabiania prac domowych, a także możliwości spożywania posiłków. Pod koniec spotkania uczestnicy zajęć otrzymywali broszurkę dotyczącą prowadzonych zajęć.

   Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko związane z funkcjonowaniem w naszej szkole klas integracyjnych. Wspólne przebywanie dzieci zdrowych i dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi niesie ze sobą wiele korzyści dla obydwu stron. Rodzice mogli dowiedzieć się, jak wygląda nauka w klasie integracyjnej oraz na jaką pomoc i wsparcie mogą liczyć dzieci i ich opiekunowie. Udostępniona została również Sala Doświadczania Świata, w której odbywa się terapia polisensoryczna oraz gabinet logopedyczny czy biofeedback.

   Około godziny 1300 imprezę podsumowano Turniejem Rodzinnym. W trzech konkurencjach brały udział chętne dzieci wraz z rodzicami. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwali nauczyciele WF. Za udział w zabawach dzieci zostały nagrodzone słodyczami.

   Dziękujemy Wam, mili goście za wspólnie spędzony czas. Czekamy na Was we wrześniu.

 

fot. Janina Łukasiak