logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

DZIEŃ DZIECKA - DZIEŃ ZMIAN – największa impreza międzykulturowa UNICEF dla szkół Drukuj

 

   W tym roku 29 maja świętując Dzień Dziecka, uczniowie naszej szkoły włączyli się w Dzień Zmian - największą imprezę międzykulturową, organizowaną przez placówki edukacyjne współpracujące z UNICEF w wielu krajach świata.
   Czego uczą się dzieci w Ameryce Południowej? Dlaczego życie ludzi w najodleglejszych zakątkach świata różni się od naszego? Jak się bawią dzieci w Afryce? W co ubierają się mieszkańcy Azji? Uczniowie wcześniej mieli za zadanie dowiedzieć się jak najwięcej o specyfice danego regionu (zwyczajach, kulturze, tradycjach, codziennym życiu mieszkańców, kuchni, modzie), korzystając z pomocy różnych źródeł (np. gazetki szkolnej Klubu UNICEF, Internetu, itp.)

   Na jeden dzień przeobraziliśmy się w inną szkołę. Każda klasa, przyszła ubrana w kolor olimpijski, reprezentujący jeden region świata. Afrykę przedstawiali ubrani na czarno uczniowie klas I i IV, Azję przebrani na żółto drugo i piątoklasiści, a Amerykę - czerwoni trzecio i szóstoklasiści.

  Na początku pani Ewa Woźniak – dyrektor szkoły, powitała wszystkich w Dniu Zmian, życząc udanej zabawy. Potem młodzi aktorzy - odbywający praktykę w SP 23 studenci PWSZ w Płocku i Teatrzyk Bąbelek przedstawili adaptację baśni „Kopciuszek”, przygotowaną pod opieką artystyczną pani Bożeny Kowalskiej. W baśniowej scenografii autorstwa pani Katarzyny Kapeli i pani Ilony Borczuk odegrana została ponadczasowa historia o prawdzie, miłości i wyższości dobra nad złem. Aktorom towarzyszył tajemniczy saksofonista - pani Małgorzata Gajewska. Wspaniałą atmosferę tworzyła wdzięczna publiczność, która podziękowała za występ gromkimi brawami.
Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Klasy I-III miały zajęcia plastyczne, na których przedstawiały
typowe dla danego regionu stroje. W tym samym czasie na sali gimnastycznej klasy IV-VI rywalizowały w zawodach sportowych o „Puchar Kontynentów”. Po słodkim poczęstunku nastąpiła zmiana. Klasy I-III brały udział w zawodach sportowych, a IV-VI w zajęciach plastycznych. Przez cały czas chętni uczniowie prezentowali muzykę, tańce, regionalne przysmaki.

   Dzień Zmian przygotowany przez nauczycieli i koordynatorów akcji - panie: Agnieszkę Jarzyńską, Bożenę Koper i Annę Olczak-Mielczarek, zintegrował społeczność szkolną. Przybliżył uczniom sytuację ich rówieśników z odległych krajów, zwyczaje i tradycje. Spotkanie wielokulturowe ukształtowało postawę tolerancji i otwartości na inne kultury.