Dlaczego lekcje historii w Toruniu pachną piernikami? Drukuj

 

   1 października uczniowie klas 3a, 3d, 3g pod opieką swoich wychowawczyń: Joanny Matuszak, Edyty Paradowskiej, Małgorzaty Lewandowskiej i Jolanty Czyżewskiej wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Ciechocinka i Torunia. To były niezapomniane lekcje historii, tradycji, astronomii oraz kulinarne!

   Odprężeni mikroklimatem tężni solankowych w Ciechocinku uczniowie uczestniczyli w seansie "Cudowna podróż" poświęconym tematyce kosmicznej w Planetarium  w Toruniu. Co to była za lekcja astronomii! Uczniowie otwierali buzie ze zdziwienia! I wszyscy otrzymali w wersji wizualnej "360 D" odpowiedzi na nurtujące ich pytania, np. "Jak wygląda Księżyc z bliska?", "Czy to prawda, że na niebie są wozy i niedźwiedzie z ogonami?", "Czy na innych planetach są kosmici?". Po lekcji astronomii była lekcja historii.  Mali turyści z Płocka z pomocą przewodnika poznali jedno z najstarszych miast polskich- Toruń. Uczniowie uczestniczyli w lekcji żywej historii Zamku Krzyżackiego zapoznając się m.in.  z Kodeksem rycerskim, uzbrojeniem rycerzy, sposobami walk rycerskich. Najwięcej emocjo dostarczyła dzieciom zbrojownia i "sala strachu"- a nie każdy zdobył się na odwagę stanąc "twarzą w twarz" z duchem zamku! Uczniowie musieli ochłonąć w Mc Donaldzie, a potem.. Po zwiedzeniu głównych zabytków miasta m.in Starówki, Krzywej Wieży, Katedry uczniowie udali się na kolejna lekcję historii i tradycji, ale tym razem połączoną z lekcją kulinarną. W Muzeum Piernika, czyli XVI- wiecznej piekarni- Mistrz Bartłomiej, opowiadając staropolskim językiem zapoznał uczniów z historią oraz produkcja pierników. Ale to nie koniec! Każdy został czeladnikiem! Każdy z uczniów własnoręcznie przesiewał mąkę, ubijał korzenie, łączył ciepły miód z mąką i przyprawami, ugniatał, wałkował i wycinał pierniki figuralne zabierając upieczona pamiątkę- piernika do domu.
Naukę połączyliśmy z zabawą! To były niezapomniane lekcje historii pachnące piernikami ;)