Lekcje historii w Muzeum Żydów Mazowieckich Drukuj

 

   W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie klas trzecich uczęszczają na niezwykłe lekcje historii w Muzeum Żydów Mazowieckich.

   3 grudnia klasa integracyjna 3a pod opieką nauczycieli: Joanny Matuszak i Edyty Paradowskiej już po raz drugi wysłuchała wzruszającego wykładu p. Romy Ludwickiej- Mierzejewskiej poświęconemu Domowi Sierot prowadzonemu przez Janusza Korczaka. To była żywa lekcja historii - uczniowie mogli dzięki prywatnym zbiorom z kolekcji pani Romy, byłej wieloletniej dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku, laureatce Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka poznać historię żydowskiego osadnictwa na mazowieckiej ziemi i kulturę, która wciąż nie jest Polakom dobrze znana. Uczniowie czytali "Pamiętnik Blumki" Iwony Chmielewskiej omawiając zasady panujące w Domu Sierot, dowiadując się, co to znaczy kochać, szanować dzieci i ich prawa. Podsumowaniem lekcji było odegranie przez uczestników etiudy teatralnej, czyli wcielanie się w postacie domagające się przestrzegania praw dziecka. Pani Roma była zachwycona improwizowanymi występami naszych koleżanek i kolegów. A my, już nie możemy doczekać się kolejnej wizyty w Muzeum.
   Uczniowie na pamiątkę spotkania otrzymali drobne, ale cenne pamiątki od Rzecznika Praw Dziecka.