2 kwietnia - na niebiesko dla autyzmu Drukuj


  Miesiąc kwiecień obchodzony jest jako Miesiąc Wiedzy na temat Autyzmu. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania mózgu. Osoby z autyzmem mają poważne problemy z postrzeganiem świata, mówieniem, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.               
   2 kwietnia
to dzień, w którym można zaświecić się na niebiesko dla autyzmu. W ubiegłym roku, w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniło swoje oświetlenie 7000 budowli na całym świecie, w tym w Polsce. W tegorocznej niebieskiej iluminacji wezmą udział m.in. Empire State Building, Opera w Sydney, wodospad Niagara, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, a w Polsce dołączą do nich budynki Sejmu RP, Pałacu Kultury i Nauki, Most Śląsko – Dąbrowski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz Miejski w Białymstoku.

   Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły uczcili dzisiejszy dzień przychodząc z niebieskim elementem ubioru. Wychowawcy klas włączyli się do akcji edukacyjnej Fundacji SYNAPSIS i Fundacji Orange i przeprowadzili w klasach zajęcia pt. "Poznaj Marię, dziewczynkę która lubi mieć plan". Celem zajęć było zapoznanie uczniów z tematyką autyzmu, z charakterystycznymi cechami osób z autyzmem, pomoc w zrozumieniu ich problemów oraz trudności w rozumieniu świata, uwrażliwienie uczniów na osoby ze spektrum autyzmu, ich problemy i możliwości pomocy.

   Akcja na terenie szkoły została przeprowadzona pod opieką psychologa - p. Aleksandry Mizerskiej i pedagoga specjalnego - p. Moniki Czyżewskiej. Wszystkim wychowawcom i uczniom dziękujemy za zaangażowanie i przyłączenie się do projektu.

   Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.naniebiesko.org.pl, gdzie każdy może "wirtualnie" dołączyć się do akcji przez cały miesiąc kwiecień. Osobom, które nigdy nie zetknęły się z tematem autyzmu oraz wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się coś więcej na ten temat, polecamy skorzystanie z aplikacji sensorycznej CUBE dostępnej na stronie www.synapsis.org.pl.