logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

Dni Patrona Szkoły 2004/05 Drukuj


   W roku szkolnym 2004/05 nauczycielki przyrody zaproponowały społeczności szkolnej udział w ruchu niezapominajkowym. Został opracowany projekt dydaktyczno-wychowawczy dla uczniów klas IV-VI Święto polskiej niezapominajki trwa przez cały rok.
  
Niezapominajka - niepozorny kwiatek z naszych łąk, śródleśnych polan, wywołuje pozytywne skojarzenia, może się stać swoistą "przypominają". W chwili, gdy znaleźliśmy się w Unii Europejskiej, bardzo ważne jest, abyśmy zachowali naszą przyrodę oraz tożsamość i tradycje kulturowe. Realizując ten projekt, nasza szkoła chciała włączyć się w ogólnopolską kampanię, którą rozpoczęła Liga Ochrony Przyrody. Tym bardziej, że ruch niezapominajkowy to nie tylko edukacja ekologiczna, ale też próba budowania społeczeństwa obywatelskiego.
   Jednym z etapów realizacji projektu było opracowanie scenariusza obchodów Dni Patrona Szkoły. Niezapominajka była symbolem przypominającym uczniom ludzi walczących o wolność ojczyzny w czasie II wojny światowej. Celem działań tego projektu było między innymi :
-   kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej;
-   rozwijanie szacunku dla Patrona Szkoły - Armii Krajowej;
-   budowanie szacunku dla własnego państwa;
-   przygotowanie uczniów do uczestnictwa w życiu publicznym.
   Wyżej wymienione cele osiągnięto poprzez realizację poniższych zadań.
-   Uczniowie klas VI-tych uczestniczyli w wycieczce do Warszawy szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec. Zwiedzali Izbę Pamięci w LO im. Stefana Batorego, Muzeum w al. Szucha, Pawiak. Zapalili znicze na grobach Alka, Rudego i Zośki na Warszawskich Powązkach.
-   Uczniowie klas piątych zapalili znicze na grobach żołnierzy AK znajdujących się na płockim cmentarzu.
-   Uczniowie klas czwartych, na lekcjach historii, realizowali projekt "Nie zapomnimy".
-   Na zajęciach koła matematycznego uczniowie zbierali materiały dotyczące Armii Krajowej i powstania warszawskiego. Dokonywali selekcji zgromadzonych informacji, a następnie wykonywali w grupach "tematyczne niezapominajki".
   W klasach starszych odbyła się również XIV edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego oraz IX edycja Szkolnego Konkursu Literacko-Plastycznego, której tematem było "Moje święta, moje święto".
   Podsumowaniem podjętych działań była wystawa oraz uroczysta wieczornica, na której, jak co roku, obecni byli kombatanci AK, zaprzyjaźnieni z naszą szkołą. W trakcie wieczornicy pan Tadeusz Paczkowski, żołnierz walczący w powstaniu warszawskim, wbił kolejny gwóźdź w drzewiec szkolnego sztandaru. Uroczystość zakończono wręczeniem nagród w konkursach- recytatorskim i literacko-plastycznym.

 

http://niezapominajka.home.pl/pliki/pdf/pdf_30maj/plock_23.pdf

 

    W klasach młodszych realizowano projekt Obchodzimy Dni Patrona Szkoły. W ramach tego projektu realizowano tematy dnia :
-   Moja Ojczyzna - Polska.
-   Armia Krajowa - Patron naszej szkoły.
-   Szlakiem ulic na których mieszkamy.
-   Jesteśmy godnymi następcami naszych przodków.
   Ponadto :
-   w klasach I-ych odbył się konkurs plastyczny "Moja Ojczyzna - Polska";
-   w klasach II-gich zorganizowano konkurs piosenki patriotycznej;
-   w klasach III-ich uczniowie, podczas spotkania z kombatantami, zaprezentowali przygotowany wspólnie z wychowawcami montaż słowno-muzyczny. (AF)