Poniżej zamieszczamy harmonogram podejmowanych działań oraz przedsięwzięć w ramach Dni Patrona Szkoły 2019/2020
data
przedsięwzięcia
3 lutego
Turniej Sportowy o Puchar Dyrektora Szkoły
4 lutego
9.00 – 11.00 „Co wiem o Ojczyźnie” klasy I- III
11.00 – Przegląd piosenki – lata 30 i 40 - dla uczniów klas I – III
Prezentacja „ Czworonożni żołnierze”
5 lutego
9.50 – Konkurs historyczny „ Polska moja Ojczyzna”
10.45 – Konkurs wiedzy o bp. Leonie Wetmańskim, płockim biskupie męczenniku. Konkurs dla klas VI i VII.
13.00 – Konkurs recytatorski dla klas IV - VIII
6 lutego
8.00 - I can read in English – szkolny konkurs języka angielskiego
- podsumowanie konkursów
10.00 - Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej
7 lutego
Uroczystości podsumowujące obchody Dni Patrona Szkoły
„ A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei…”
Realizowane projekty i przedsięwzięcia
Wystawa – Kolory historii
Młodzi Bohaterowie II wojny Światowej - działania edukacyjne w klasach IV – VIII. Lekcje języka polskiego i historii.
Na lekcjach muzyki – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okresu II wojny światowej z wykorzystaniem śpiewnika szkolnego
Na lekcjach plastyki i techniki – opracowanie i wykonanie elementów scenografii do podejmowanych przedsięwzięć związanych z obchodami Dni Patrona Szkoły.
Wspomnienie Janiny Samoraj „Celinki” – prezentacja biografii. Prezentacja Anna Malik
Bohaterowie AK w grach planszowych. Wykonanie gier. Wystawa na holu.
Lekcje plastyki i techniki.
Bohaterowie AK w grach komputerowych. Programujemy gry przedstawiające bohaterów AK. Lekcje informatyki.
Konkurs literacko – plastyczny „ Życie jest tylko coś warte i tylko wtedy daje radość, jeśli jest służbą”. Prace można składać do 31 stycznia. Nauczyciele języka polskiego.
Choroby w czasie II Wojny Światowej. Tematy realizowane w styczniu i lutym na lekcjach przyrody, biologii i w czasie zajęć WDŻ.
3 lutego
Dnia 3 .02. 2020 r, jak co rokurozpoczęliśmy uroczyste obchody Dni Patrona Szkoły. Jako pierwszy w ramach w/w obchodów został rozegrany turniej sportowy. Wzięły w nim udział dzieci z klas czwartych i piątych. Reprezentacje poszczególnych klas sprawdziły swoją szybkość, zwinność i zręczność w różnego rodzajutorachprzeszkód .Uczniowie przetestowali swoje umiejętności między innymi w pokonywaniu przeszkód terenowych, bandażowaniu głowy, biegach z plecakiem przenoszeniu rannych, czy rzutu do celu. Uczestnikom turnieju towarzyszyła wspaniała zabawa, dużo śmiechu i zdrowej rywalizacji sportowej .Każde dziecko na koniec otrzymało słodki upominek.
4 lutego
We wtorek 4 lutego klasy młodsze radośnie obchodziły Dni Patrona Szkoły – Armii Krajowej. Świętowanie rozpoczęły klasy trzecie od szkolnego konkursu „Co wiem o Ojczyźnie”. 5-cioosobowe zespoły rozwiązywały zadania dotyczące wiadomości o Polsce: wymieniały sąsiadów, województwa, łączyły fragmenty legend z miastami, itp. Drużyny wspomagały całe klasy udziałem w zawodach sportowych. Poziom klas trzecich był bardzo wyrównany, ale przyznano pierwsze, drugie i równorzędne dwa trzecie miejsca. Klasom i nauczycielom podziękował dyrektor Roman Kusy oraz wręczył dyplomy i nagrody – gry planszowe, które służyły będą wszystkim uczniom.
Następnie cała społeczność klas młodszych spotkała się na festiwalu piosenki, na którym zaprezentowały się klasy pierwsze i drugie. Tym razem nie były to pieśni żołnierskie i patriotyczne, ale piosenki śpiewane przed wojną i w czasie wojny, mówiące o życiu codziennym. Festiwal otworzyła klasa 1b piosenką „Ach, jak przyjemnie”. Dalej zaprezentowały się klasy: 2a – „Tylko we Lwowie”, 2b – „Cicha woda”, 2c – zagrała na dzwonkach i w kanonie zaśpiewała „Panie Janie”, 1d – „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, 2a – „Ada, to nie wypada”, 1c – „Dobranoc, oczka zmruż”, 1a – „Ach, śpij kochanie”. Artyści dali z siebie wszystko, a ich wysiłek został nagrodzony gromkimi brawami. Ponadto, dyrektor Liliana Tomaszewska wręczyła każdej klasie grę planszową i torbę cukierków. Obchody Dnia Patrona zakończyła przygotowana przez panią Joannę Pankowską prezentacja multimedialna pt. „Czworonożni żołnierze”. Pani Jasia w ciekawy sposób przedstawiła zwierzęta – psy i konie- które wspierały żołnierzy w walceo wolność. Szczególną sympatię widzów zdobył niedźwiedź Wojtek, który ramię w ramię walczył z Polakami na frontach II wojny.
O sprawny przebieg uroczystości zadbały panie: Małgorzata Szulborska, Urszula Kosińska,Joanna Dobrogoszcz i Dorota Pankaua,a fotorelację przygotowała p. Edyta Paradowska.
5 lutego
Dnia 5 lutego br. w ramach obchodów Dni Patrona Szkoły odbył się XXIX Szkolny Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VIII, którzy, zachęceni przez swoich nauczycieli polonistów, podjęli trud przygotowania się do tego konkursu. Jeden z utworów, obowiązkowo, zawsze jesttematycznie związany z II wojną światową, w klasach IV – musi mieć wymowę patriotyczną. Pozwala to uczniom, także poprzez poezję, uczyć się miłości do ojczyzny, poznawać jej historię, budzić podziw i uznanie dla bohaterów – żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej.
Recytacje uczniów oceniały: p. Małgorzata Lechowicz, p. Iwona Kowalczyk, p. Ilona Jastrzębska i p. Justyna Borkowska. Przyznałynastępujące nagrody i wyróżnienia:
wśród klas IV-V: I miejsce – Amelia Wolano (kl.Vr), II miejsce (ex aequo) Anna Kapela (kl.Vr) i Małgorzata Brzeska (kl.IVc),III miejsce (ex aequo) – Julia Witkowska (kl.Vb) i Natalia Żebrowska (kl.Vr); wyróżnienia: Marika Zawadzka (kl.IVa), Nadia Druś (kl.IVb),Michalina Madanowska (kl. IVc), Anna Adamkowska (Vr);
wśród klas VI - VIII: I miejsce – Julia Wiankowska (kl.VIIIs), II miejsce (exaequo) – Laura Michalak (kl.VIIIs) i Natalia Adamczyk (kl.VIb) III miejsce (ex aequo) – Aurelia Olewnik (kl.VIIIs) i Hanna Kozicińska (kl.VIb); wyróżnienia: Nadia Dymek (kl.VId), Klaudia Komuda (kl.VIIs), Zuzanna Wereszczyńska (kl.VIIs), Weronika Piecka (kl.VIIIs) Amelia Cieślarczyk (kl.VIIb).
Gratulujemy serdecznie i zapraszamy za rok!
Fotorelację przygotowała p. Edyta Paradowska
W środę 5 lutego odbyła się również kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Historycznego dla klas IV ,,Polska - moja Ojczyzna". Do testu przystąpiło 12 uczniów z 6 płockich podstawówek. Dzieci pisały test, w którym miały wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu wiadomości o Ojczyźnie, początkach Polski oraz pierwszych władcach naszego państwa.Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną znajomością tematu.
Wśród laureatów znalazło się dwoje uczniów z naszej szkoły. Gratulujemy.
Koordynatorkami konkursu były nauczycielki z naszej szkoły - p. Renata Cichocka i p. Joanna Wodowska.
6 lutego
III Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Pieśń ujdzie cało..." z okazji obchodów Dni Patrona Szkoły organizowany jest co roku przez p. Małgorzatę Podwójci. W konkursie wzięły udział zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne z Płocka i powiatu płockiego. Jury w składzie: Izabela Szydłowska, Maciej Kołodziejski i Michał Zawadzki przyznało następujące miejsca: w kategorii zespołów wokalnych: I miejsce - zespół "Viva la musica" z SP nr 23 w Płocku pod kierunkiem Małgorzaty Podwójci, II miejsce - zespół z SP w Łącku pod kierunkiem Jakuba Jabłońskiego, III miejsce - zespół z SP nr 6 pod kierunkiem Justyny Różyckiej, III miejsce - zespół "Niesforne nutki" z ZPO w Nowym Miszewie pod kierunkiem Marzeny Łukaszewskiej, Wyróżnienie - zespół "Leszczyna" z Leszczyna Szlacheckiego pod kierunkiem Renaty Jarzyńskiej, Wyróżnienie - zespół "Muzyczne Iskierki" z SP nr 17 w Płocku pod kierunkiem Agnieszki Kralki, Wyróżnienie - zespół z SP w Święcieńcu pod kierunkiem Marzeny Łukaszewskiej; w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych: I miejsce - zespół "Marchewkowe Pole" z SP nr 3 w Płocku pod kierunkiem Gabriela Sieradzkiego, II miejsce zespół " Ciacho Band" z SP w Ciachcinie pod kierunkiem Grzegorza Lelińskiego, III miejsce - zespół " Fraza" z SP nr 18 w Płocku pod kierunkiem Małgorzaty Tomczak - Banachowicz
Tegodnia odbyła się też XVI edycja szkolnego konkursu z języka angielskiego „I CAN READ IN ENGLISH” organizowanego przez nauczycielki języka angielskiego,panią Renatę Idzik i panią Justynę Grzyb. W konkursie wzięło w tym roku wyjątkowo dużo uczniów z klas IV – VIII. Rozdano 130 tekstów .Testy do przeczytanych wcześniej tekstów rozwiązało 121 uczniów.
Uczniowie z każdej z pięciu grup wiekowych czytali na inny temat. Klasy IV o bezpieczeństwie na drodze „A dogs life”, klasy V o królowej „Elizabeth I”, klasy VI o życiu Willama Shakespeare, klasy VII „The Pearl” a klasy VIII”The picture of Dorian Grey” Oskara Wilde.
Uczniowie osiągnęli bardzo dobre wyniki. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. A oto wyniki:
Klasy IV
I miejsce Kornel Staniszewski kl. IV C i Jan Kwasiborski kl. IV B
II miejsce Alicja Rojek kl. IV C
III miejsce Feliks Chmielak kl. IV B
Wyróżnienie Ewa Orzechowska kl. IV C
Klasy V
I miejsce Lola Kowalska kl. V F i Jakub Symonowicz kl. V B
II miejsce Patryk Królikowski kl. V D
III miejsce Karol Nosarzewski kl. V B i Mikołaj Sobota kl. V G
Wyróżnienie Paulina Zyznowska kl. V B i Larysa Jułkowska kl. V D
Klasy VI
I miejsce Nadia Dymek kl. VI D i Natasza Guzek kl. VI D
II miejsce Julia Świtalska kl. VI B
III miejsce Wojciech Wyszyński kl. VI B
Wyróżnienie Klaudia Wyrębkowska kl. VI D
Klasy VII
I miejsce Michał Zajączkowski kl. VII B
II miejsce Natalia Zenaty kl. VII D
III miejsce Michał Garkowski kl. VII A, Joanna Śladowska kl. VII D, Igor Wołos kl. VII B
Wyróżnienie Wiktor Krawczyk kl. VII D, Zuzanna Wereszczyńska kl. VII S, Adam Bryk kl. VII D, Patryk Jankowski kl. VII A
K;asy VIII
I miejsce Amelia Cieślarczyk kl. VIII B i Zuzanna Gajewska kl. VIII S
II miejsce Weronika Piecka kl. VIII S
III miejsce Bartłomiej Janicki kl. VIII B
Wyróżnienie Oliwier Ciuliński kl. VIII b i Maja Żebrowska kl. VIII S
7 lutego
Podsumowaniem tegorocznych obchodów Dni Patrona Szkoły była uroczysta akademia, na której w dniu 7 lutego spotkali się uczniowie klas IV - VIII oraz zaproszeni goście. Na początku uroczystości do zebranych zwróciła się pani dyrektor szkoły Liliana Tomaszewska, która przywitała wszystkich obecnych oraz przedstawiła przedsięwzięcia i projekty realizowane w ramach obchodów. Następnie głos zabrali również zaproszeni goście.
Mottem uroczystości był cytat pochodzący z wiersza Juliusza Słowackiego pt. "Testament mój". Słowa: "A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec" nawiązywały do losów Aleksego Dawidowskiego, Jana Bytnara i Tadeusza Zawadzkiego - bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec".
Alek, Rudy i Zośka to przedstawiciele pokolenia, dla którego los jest szczególnie bolesny. W chwili wybuchu II wojny światowej stoją dopiero u progu dorosłego życia, wojna niweczy ich plany i marzenia. Wychowani w duchu służby i braterstwa nie wahają się ani chwili. Stają do walki z hitlerowskim najeźdźcą, codziennie narażając się na śmierć. Mimo budzących grozę czasów potrafią żyć pełnią życia i cieszyć każdym kolejnym dniem. Akademia ukazuje ich działalność konspiracyjną, akcje sabotażowe i dywersyjne, przybliża okoliczności śmierci. Tworzy opowieść o ludziach, którzy w niezapomnianych czasach 1939-1943 roku potrafili pięknie umierać i pięknie żyć.
Akademię przygotowała p. Ewa Wojtycka wraz z uczniami klas VIII b i VIII s. Gościnnie wystąpiła wraz ze swoim tanecznym partnerem uczennica klasy 5f Zuzanna Aleks przygotowana p. Tomasza Kadylaka. Oprawę muzyczną zapewnił chór pod dyrekcją p. Małgorzaty Podwójci. Multimedia – p. Robert Elwertowski, p. Roman Kusy, dekoracje – p. Ilona Borczuk, p. Aneta Olszewska.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor wraz z Gośćmi wręczyła listy gratulacyjne Prezydenta Miasta Płocka pana Andrzeja Nowakowskiego uczniom osiągającym wysokie wyniki w nauce i sporcie.