logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

Dni Patrona Szkoły 2015/16 Drukuj

 

 

 Program obchodów Dni Patrona Szkoły

              15 - 20 lutego 2016 r.

 

 

 

  

"Pod obcym niebem o naszą walczyli wolność"

 

Klasy I

- Szkolny Konkurs Plastyczny "Mali lotnicy" - wystawa prac pokonkursowych

 

Klasy II

- Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas II - komiks "Przygody dzielnego lotnika" - wystawa prac pokonkursowych

- spotkanie z pilotem

 

Klasy III


- Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas III - komiks "Przygody dzielnego lotnika" - wystawa prac pokonkursowych

- spotkanie z pilotem

- Międzyszkolny Konkurs dla klas III - "Co wiem o Ojczyźnie?"

 

Klasy IV- VI

- Szkolny Konkurs Literacko - Plastyczny dla klas IV – VI – "Pragnienie wolności"- wystawa prac pokonkursowych

- Szkolny Konkurs Recytatorski

- XII edycja szkolnego konkursu języka angielskiego "I can read in English"

- Szkolny Konkurs Plastyczny "Pod obcym niebem o naszą walczyli wolność" - wystawa prac pokonkursowych

- na lekcjach techniki uczniowie, wykorzystując surowce wtórne, wykonają modele samolotów z Dywizjonu 303 - wystawa prac 

- na lekcjach historii uczniowie opracują, wykonają oraz zagrają w gry planszowe "Bitwa o Anglię"

- uczniowie klas IV i V wezmą udział w rajdzie pieszym "Szlakiem Dywizjonu 303"

- na lekcjach języka angielskiego uczniowie podejmą próby tłumaczenia tekstu piosenek "Aces in Exile" zespołu Sabaton,oraz "303" Mama Selita; obejrzą również fragmenty filmu "Bitwa o Anglię" w wersji anglojęzycznej

- na lekcjach języka polskiego uczniowie omówią fragmenty książki Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303"

- na godzinach z wychowawcą uczniowie omówią sylwetki płocczan walczących w Bitwie o Anglię, efektem ich pracy będzie galeria postaci prezentowana na głównym holu

- Międzyszkolny Konkurs Historyczny dla klas IV - "Polska - moja Ojczyzna"

- drużyny uczniów klas IV - VI (siatkówka) oraz IV - V (piłka ręczna) rozegrają Turnieje o Puchar Żołnierzy Armii Krajowej

 

 

- Uroczysta akademia I walcz o swój kawałek nieba (...) Mamy skrzydła by latać na nich jak ptaki, żeby wygrać czasem musisz coś stracić. Nie, nie brakuje nam odwagi! To nasza bitwa, świat zobaczy, że wygramy! podsumowująca obchody Dni Patrona Szkoły, w której uczestniczyli będą Goście - Przyjaciele szkoły oraz cała społeczność SP23.

 

   Ponadto uczniowie będą mieli okazję obejrzeć wystawę dr Tomasza Gintera "Nie tylko 303. Polscy piloci nad Europą 1939 - 1945" - przeznaczoną dla młodszych odbiorców, połączoną ze zorganizowanymi przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie zajęciami z edukacyjno-strategicznymi wielkoformatowymi grami planszowymi "303" oraz "111" (realizacja - kwiecień 2016)

 


   Tradycją naszej szkoły jest kultywowanie treści patriotycznych, do czego zobowiązuje nas patron. Tegoroczne obchody Dni Patrona Szkoły w klasach młodszych zainaugurowała 16 lutego VIII edycja Międzyszkolnego Konkursu dla uczniów klas III "Co wiem o Ojczyźnie" przygotowanego przez panie: Małgorzatę Szulborską, Urszulę Kosińską i Dorotę Pankau. Wzięło w nim udział 8 drużyn z płockich szkół, które miały do rozwiązania 10 zadań . I miejsce zajęła Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna, II miejsce – SP23, a III miejsce - SP5. Uczniowie otrzymali puchary i medale, a także pamiątkowe dyplomy. Konkurs uatrakcyjnił występ dzieci z klasy IIId SP23 oraz multimedialna prezentacja o Polsce. Konkursowi towarzyszyła miła atmosfera, co dało możliwość nawiązania współpracy między szkołami. 

 

 

   Pierwszoklasiści w ramach obchodów Dni Patrona Szkoły realizowali scenariusze zajęć dotyczące tematyki powstania Dywizjonu  303. Oglądali film „Bitwa o Anglię”, słuchali „Hymnu lotników” oraz wykonali prace plastyczne na temat „Mali lotnicy”. W konkursie na najładniejszą makietę najlepiej zaprezentowała się klasa 1e, wyklejankę -  klasy 1b i 1f, pracę rysunkową – klasy 1a i 1d, pracę konstrukcyjną – klasy 1g i 1h, techniką origami klasy 1c i 1i. Prace uczniów zostały wyeksponowane w klasach i na holu szkolnym.

 

 

   Uczniowie klas drugich i trzecich w ramach obchodów Dni Patrona realizowali projekt „Przygoda dzielnego lotnika” polegający  na wykonaniu pracy plastycznej w formie komiksu. Podczas realizacji projektu uczniowie wykazali się  pomysłowością i dużym zaangażowaniem. Zajęcia poprzedzone były rozmową i oglądaniem filmów o tematyce lotniczej. Były one też przygotowaniem do spotkania z pilotem. 17 lutego konkurs został rozstrzygnięty, wyróżniono po dwa komiksy z każdej klasy. Uczniowie otrzymali nagrody podczas uroczystej akademii 20 lutego, a piękne prace już zdobią hole szkoły.

 

 

   Drugo i trzecioklasiści uczestniczyli również w spotkaniu z pilotem instruktorem, szefem wyszkolenia Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej p. Krzysztofem Pankowskim. Spotkanie rozpoczęło się hymnem „Marsz lotników” w wykonaniu dzieci, a następnie gromady zuchowe zatańczyły na cześć naszego gościa pląs „Mali lotnicy”. Pan pilot wprowadził nas w tajniki lotnictwa i opowiedział o lotach szybowcowych. Zaprezentował różne modele samolotów i wyjaśnił zasady poruszania się w powietrzu. Największą atrakcją dla uczniów była możliwość obejrzenia i dotknięcia spadochronu. Dzieci podziękowały panu pilotowi za spotkanie i przekazaną wiedzę własnoręcznie wykonaną laurką.

 

 

   Uczniowie klas starszych, podobnie jak ich młodsi koledzy podejmowali szereg działań w ramach szkolnego projektu „Pod obcym niebem o naszą walczyli wolność”.

   Podczas lekcji języka polskiego omawiali fragmenty książki Arkadego Fiedlera pt. "Dywizjon 303".

   Na lekcjach języka angielskiego podejmowali próby tłumaczenia tekstów piosenek "Aces in Exile" zespołu Sabaton, oraz "303" Mama Selita. Oglądali również fragmenty filmu "Bitwa o Anglię" w wersji anglojęzycznej.

 

 

   Podczas godzinach z wychowawcą uczniowie omówili sylwetki płocczan walczących w Bitwie o Anglię. Efektem ich pracy jest galeria postaci prezentowana na głównym holu.

 

 

   Podczas tygodnia poświęconego Patronowi na lekcjach historii uczniowie klas VI realizowali projekt: gra planszowa – Bitwa o Anglię. Według opracowanych na lekcjach scenariuszy i własnych pomysłów wykonali oni gry, które „testowali” ich młodsi koledzy z klas IV i V. W ten sposób podczas zabawy poznawali wkład polskich pilotów w walce z hitlerowskimi Niemcami w czasie bitwy o Anglię.

 

   Na lekcjach techniki powstały, wykorzystując surowce wtórne, modele samolotów z Dywizjonu 303, które możemy podziwiać na ekspozycji w segmencie D.

 

 

   Uczniowie klas IVc oraz Va wraz z opiekunami: p. Renatą Wojtycką, p. Arkadiuszem Ławnickim i p. Edytą Paradowską wzięli udział w rajdzie pieszym szlakiem Dywizjonu 303, podczas którego przeszli ulicą Dywizjonu 303, a następnie na cmentarz w Imielnicy, gdzie spoczywa jeden z lotników – Karol Krawczyński. Tam minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy uczcili pamięć bohatera walczącego w bitwie o Anglię w 1940 r.

 

 

   Uczniowie klas starszych wzięli udział w wielu konkursach.

   To już XX edycja Konkursu Literacko – Plastycznego. Piękny jubileusz. Tradycja w naszej szkole ma się bardzo dobrze. Formuła konkursu jest stała, ale, jak zwykle, temat wyrażał dążenia jak najbardziej aktualne. W tym roku było to Pragnienie wolności. Uczestnicy konkursu pisali o wolności od wojny, przemocy, gniewu, niewoli. Wypowiadali się na temat wolności osobistej, wolności dokonywania wyborów, o odzyskiwaniu wolności. Doskonałym  uzupełnieniem prac literackich były związane z nimi - dzieła plastyczne. Powstały piękne i ciekawe prace, które można podziwiać na wystawie przygotowanej przez opiekunkę konkursu p. Elżbietę Zbrzezną, uświetniającej obchody Dni Patrona Szkoły.

 

 

   17 lutego odbył się już XXV Szkolny Konkurs Recytatorski przeznaczony dla uczniów klas IV-VI. Od kiedy  uroczyście obchodzimy Dni Patrona Szkoły, konkurs ten zawsze nam towarzyszy. Dzięki niemu uczniowie mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich na szerszym forum, jak również rozbudzają swoje zainteresowania poezją patriotyczną. Komisja, w skład której wchodziły panie Małgorzata Lechowicz i Iwona Kowalczyk, po wysłuchaniu 39 recytatorów postanowiła przyznać następujące nagrody:

wśród klas IV: I miejsce(ex aequo) - Weronika Piecka (kl.IVs) i Wiktoria Rudowska (kl.IVb), II miejsce - Julia Wojtycka (kl.IVs), III miejsce - Julia Wiankowska (kl.IVs); wyróżnienia: Aleksandra Cichecka(kl.IVa), Jan Orzechowski (kl.IVa), Adam Lewandowski (kl.IVs), Michał Mrozowski (kl.IVs);

wśród klas V: I miejsce (ex aequo) - Marta Potulska (kl.Vb) i Anna Macion (kl.Vc), II miejsce (ex aequo) - Dorota Czerska (kl.Vd) i Larysa Ostrowska (kl.Vs), III miejsce - Gabriela Dryś (kl.Ve); wyróżnienia: Adam Morawski (kl.Va), JuliaZawadzka (kl.Va), Natalia Zabielska (kl.Ve), Maciej Nejman (kl.Vc), Zuzanna Tomaszewska (kl.Ve), Kamil Wakuła (kl.Vs).

 

 

   17 lutego odbyła się również XII edycja Szkolnego Konkursu Czytelniczego z języka angielskiego "I can read in English". Chętni uczniowie otrzymali do domu teksty w języku angielskim. Rozdano sześćdziesiąt tekstów anglojęzycznych. Ostatecznie do konkursu przystąpiło 45 uczniów - 14 z klas VI, 16 z klas V i 15 z klas IV. Uczniowie odpowiadali na pytania otwarte ze zrozumienia tekstu. Tegoroczne pytania, jak mówili uczniowie, były trudne ale w większości radzili sobie ze zrozumieniem nowego słownictwa z kontekstu zdań. Wyłoniono 10 najlepszych prac. W klasach czwartych I miejsce zajął Mikołaj Bartuś z klasy IVC, dwa II miejsca należały do Julii Wojtyckiej z IVS i Kacpra Kocot z IVC. Trzecie miejsce zajęła Wiktoria Rudowska z IVB. Pierwsza nagroda wśród uczniów klas piątych trafiła do Larysy Ostrowskiej z VS, druga do Kamila Wakuły z VS a trzecia także do uczennicy klasy VS Urszuli Chwiałkowskiej. Wśród klas szóstych najlepszy okazał się Patryk Brzózka z klasy VIC, drugie miejsce zajęła Ewelina Rosiak z VIS a trzecie - Dawid Skulski z VI C.

   Idea Szkolnego Konkursu Plastycznego nawiązywała do tematu tegorocznych obchodów. Na głównym holu można było podziwiać pokonkursową wystawę prac. Nagrodzono: wśród klas czwartych - I miejsce: Maksym Kowalkowski (4s), II miejsce: Szymon Kęsy (4b), III miejsce: Julia Wiankowska (4s), wyróżnienie: Wiktoria Wujcik (4c); wśród klas piątych - I miejsce: Maciej Nejman 5c, II miejsce: Paweł Dłużniewski (5c), III miejsce: Maja Marciniak (5c), wyróżnienie: Maja Potulska (5b); wśród klas szóstych - I miejsce: Aleksandra Śliwińska (6c), II miejsce: Katarzyna Kolanko (6b),

III miejsce: Emilia Grzelak (6c), wyróżnienie: Sandra Gołębiewska (6b)

 

 

   Rozegrano również Turnieje o Puchar Żołnierzy Armii Krajowej. W Turnieju Piłki Siatkowej wzięły udział zaprzyjaźnione drużyny z płockich podstawówek. Turniej rozgrywany był w kategorii „czwórek siatkarskich”, systemem „każdy z każdym”. Po zaciętej walce na I miejscu uplasowała się drużyna z naszej szkoły, którą reprezentowały uczennice z klasy 6S; drugie miejsce zajęły dziewczęta z SP nr 22, a brązowy medal wywalczyły dziewczęta z naszej szkoły uczące się w klasach czwartych i piątych.

W Turnieju Piłki Ręcznej udział wzięli uczniowie z trzech płockich szkół podstawowych: SP16, SP21 raz SP23. Zawodników podzielono na trzy kategorie: chłopcy z klas czwartych, chłopcy z klas piątych oraz dziewczęta z klas piątych. Celem Turnieju była dobra zabawa uczniów, popularyzacja piłki ręcznej wśród dzieci oraz wpajanie im zasad fair play. W każdej kategorii zawodnicy grali systemem  „każdy z każdym”. Po emocjonujących meczach klasyfikacja w  poszczególnych  kategoriach przedstawia się następująco - Dziewczęta: I miejsce SP23 (reprezentacja z klasy 5s), II miejsce SP16; Chłopcy klasy IV: I miejsce SP23 (reprezentacja z klasy 4s), II miejsce SP21, III miejsce SP16; Chłopcy klasy V: I miejsce SP21, II miejsce SP23 (reprezentacja z klasy 5s), III miejsce SP16. Opiekunami drużyn z naszej szkoły byli nauczyciele p. Andrzej Wolano i p. Cezariusz Raczkowski. Mecze sędziowali panowie – Arkadiusz Ławnicki i Michał Królikowski.

 

 

W dniu 17 lutego odbył się Międzyszkolny Konkurs Historyczny dla klas czwartych  -„Polska- moja Ojczyzna”. Wzięło w nim udział 18 uczniów z 6 płockich szkół podstawowych. Uczestnicy rozwiązywali test konkursowy składający się z działów: symbole narodowe, zabytki Polski, początki państwa polskiego, legendy, sławni Polacy i Polska w Unii Europejskiej. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą  z danego zakresu.

 

 

   20 lutego, w sobotę, podsumowaliśmy Obchody Dni Patrona Szkoły. Z tej okazji, jak co roku, odbyła się uroczysta akademia nawiązująca do przewodniego tematu obchodów  - Lotnicy Polscy w bitwie o Anglię. Patron naszej szkoły zobowiązuje nas, aby na temat II wojny światowej i walczących w niej Polaków wiedzieć jak najwięcej. Tego dnia mieliśmy wspaniałą lekcję historii, w której oprócz społeczności szkolnej uczestniczyli zaproszeni goście – Przyjaciele naszej szkoły. Dowiedzieliśmy się z niej, że polscy lotnicy w czasie II wojny światowej bohatersko walczyli w bitwie o Anglię, rozsławiając imię naszej ojczyzny  na całym świecie. Poznaliśmy również historię Dywizjonu 303 – najlepszej jednostki lotniczej biorącej udział w tych walkach. Jako płocczanie poczuliśmy dumę, że wśród lotników walczących w bitwie o Anglię, w tym także w Dywizjonie 303, byli piloci związani  z naszym miastem. Ciekawa, multimedialna forma akademii przykuła uwagę wszystkich zebranych na sali.  Ten interesujący przekaz był zasługą przede wszystkim uczniów z klasy  IVa, IVs, Va  oraz naszych chórzystów. Podziękowania i duże uznanie należy się również nauczycielom: p. Małgorzacie Lechowicz, p. Małgorzacie Podwójci, p. Robertowi Elwertowskiemu, p. Ilonie Borczuk , p. Agnieszce Elwertowskiej oraz p. Katarzynie Kapeli.

Podczas uroczystości nagrodzono wyróżnionych w szkolnych konkursach odbywających się w ramach Obchodów Dni Patrona. Akademia i podniosłe chwile były również okazją do wręczenia listów gratulacyjnych Prezydenta miasta Płocka p. Andrzeja Nowakowskiego 34 uczniom osiągającym wysokie wyniki w nauce lub sporcie.

 

 

   Jedną z atrakcji tegorocznych obchodów była makieta samolotu Jana Zumbacha. Każdy chciał mieć zdjęcie w samolocie. Z tych fotografii powstała imponująca galeria.

 

 

 

    więcej zdjęć na Portalu Płock (tu)

 

   W dniach od 11 do 18 kwietnia w Izbie Pamięci uczniowie naszej szkoły mogli zwiedzać wystawę pt:"Nie tylko Dywizjon 303" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Była to kontynuacja tematyki tegorocznych Dni Patrona Szkoły i projektu "Bo warto pamiętać", w którym nasza szkoła uczestniczy. Uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w niecodziennych lekcjach, gdzie oprócz niezwykle ciekawych informacji, jakie dostarczała wystawa, mogli zapoznać się z planszowymi grami "Dywizjon 303". Gra pochłaniała wszystkich w stu procentach, szczególnie największa jej wersja – rozkładana na podłodze. W trakcie zmagań, uczestnicy poznawali zasady prowadzenia bitwy powietrznej, mogli niejako tworzyć strategię działań wojennych w powietrzu. W trakcie zabawy poznawali także historię polskich lotników walczących o Anglię.

 

                                                                               

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 20