logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

integracja


SP 23 na niebiesko! Drukuj

 

   Jeszcze nigdy w historii naszej szkoły nie świeciliśmy tak niebieskim blaskiem dziecięcych serc. Co roku bierzemy udział w akcji "POLSKA NA NIEBIESKO" z okazji "Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie" obchodzonego także pod nazwą "Światowy Dzień Świadomości Autyzmu" w dniu 2 kwietnia. Co roku celebrujemy to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“ i pamiętając, że w tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Ale to 31 marca nasza szkoła jako jedyna w Płocku podnosiła szkolną i społeczną świadomość na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata- obok raka, cukrzycy czy AIDS.

   Jak czytamy na stronie Fundacji JiM-
"Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dzieci z autyzmem mają problem z nawiązywaniem kontaktu z innymi dziećmi, a nawet z rodzicami. Nie chcą mówić, nie przytulają się, nie nawiązują relacji. Od świata innych wybierają własny świat.

   Autyzm jest ogromnym problemem społecznym. Diagnozuje się go już u jednego dziecka na 100. Liczbę dzieci z autyzmem w Polsce szacuje się na kilkanaście tysięcy. Przyczyny autyzmu nie są znane. Nad ich odkryciem pracują największe umysły świata." A w naszej szkole mamy autystycznych kolegów, koleżanki i cała szkoła ubrała się dzisiaj także i dla nich "na niebiesko".

   Dzięki współpracy Klubu Rodziców Autyzm Help JiM z nauczycielami wspomagającymi naszej szkoły to był niezapomniany, niebieski dzień. Nauczyciele, uczniowie, a także rodzice ubrani "na niebiesko" z wykonywanymi na zajęciach plastycznych kotylionami "POLSKA NA NIEBIESKO" zatańczyli radosną Zumbę integrującą całą społeczność klas integracyjnych. Ogólnopolski instruktor Zumby i fitnessu p. Piotr Nowogórski do wspólnej zabawy zachęcił nawet panią dyrektor Ewę Woźniak i pedagog szkolną p. Annę Chruściel. Pedagog specjalny p. Edyta Paradowska opowiedziała o autyźmie zachęcając wszystkich do obejrzenia przygotowanych filmów. Po projekcji uczniowie ubrani w ciepłe kurtki na znak solidarności z osobami z autyzmem symbolicznie wypuścili niebieskie balony wypełnione helem. Pomimo pochmurnej pogody, niebo nad naszą szkołą było naprawdę niebieskie!

   Ogromne podziękowania składamy Radzie Rodziców i przewodniczącemu p. Konradowi Guzanek za dobre słowo i pomoc finansową w organizacji tak dużej imprezy. Bardzo dziękujemy z
a niezmienne wsparcie i opiekę techniczną p. Halinie Dudek, p. Robertowi Elwertowskiemu, p. Grzegorzowi Urbaczewskiemu, p. Łukaszowi Janiszewskiemu, p. Arkadiuszowi Ławnickiemu oraz paniom Marioli Rutkowskiej i Małgorzacie Kucińskiej.
Koordynatorami akcji "POLSKA NA NIEBIESKO" były panie: Edyta Paradowska i Emilia Świderska.
Fotografie: p. Edyta Paradowska.

   W dniu 2 kwietnia- zapraszamy do Galerii Wisła, gdzie będzie można podziwiać "niebieskie" prace plastyczne naszych uczniów klas integracyjnych, a o godzinie 19.00 porozmawiać na temat autyzmu, otrzymać niebieską watę cukrową, pomalować na niebiesko buźkę, otrzymać balon wypełniony helem, spotkać się z piłkarzami SPR Orlen Wisła Płock celebrując "Światowy Dzień Świadomości Autyzmu".

 

 
"ODNOVA" WIOSNA! Drukuj

 

   Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, na specjalne zaproszenie naszego Klubu Rodziców Autyzm Help JiM, naszą szkołę odwiedziła niezwykła grupa teatralna "OdNova" Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 z p. dyr. Sylwią Kaczkowską. Grupa powstała 12 lat temu z inicjatywy p. Anny Bańki- Słowikowskiej i p. Radosława Witkowskiego grając na deskach Teatru Rampa, w Teatrze Woli, w warszawskich Łazienkach, dwukrotnie reprezentując Płock podczas Międzynarodowego Biennale "Terapia i teatr" i otrzymując wiele nagród i wyróżnień, np. Nagrodę Główną Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego, nagrodę specjalną Marszałaka Sejmu p. Ewy Kopacz. Znakomici aktorzy wystąpili w naszej szkole dwukrotnie przed wszystkimi klasami integracyjnymi oraz uczniami klas I-III z pantomimą "Jestem". Powstała ona w oparciu o marzenia i pragnienia dorastających aktorów, którzy poszukują własnej tożsamości chcąc, pomimo swojej niepełnosprawności, odnaleźć miejsce w społeczeństwie. Nasi uczniowie oraz nauczyciele nie kryli łez wzruszenia.
Występy aktorów poprzedziła radosna, wiosenna zabawa prowadzona przez samą p. dyr. Ewę Woźniak we współpracy z druhnami: p. Emilią Wiśniewską i Iloną Borczuk naszych gromad zuchowych "Bystre Orły" oraz "Wesołe Sówki".

Ogromne podziękowania za opiekę techniczną i bezcenną pomoc składamy p. Halinie Dudek, p. Grzegorzowi Urbaczewskiemu i p. Tomaszowi Kadylak.

Koordynatorkami imprezy były panie: Emilia Świderska i Edyta Paradowska.

 

 
Ogólnopolska Konferencja "AUTYZM - ZROZUM I POZWÓL MI ŻYĆ". Drukuj

 

   14 marca w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "AUTYZM- ZROZUM I POZWÓL MI ŻYĆ" poświęcona wymianie poglądów i doświadczeń, propagowaniu i rozpowszechnianiu wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum Autyzmu oraz okazaniu solidarności i wsparcia rodzinom osób autystycznych. Konferencja skierowana była do nauczycieli, lekarzy, terapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów, studentów, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych tematyką edukacji i stymulacji osób z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi. Przybyło ponad 250 osób z całej Polski.
Spotkanie zostało podzielone na trzy części. Pierwsza dotyczyła doświadczeń i postaw rodzicielskich wobec dziecka z dysfunkcją i swoje wzruszające prezentacje przedstawiły mamy dzieci autystycznych. Pani Emilia Świderska opowiedziała o założonym w naszej szkole Klubie rodziców- Autyzm Help JiM prezentując niezwykłe materiały filmowe. Pani Danuta Grodzicka przedstawiła własne doświadczenia z autystycznym synkiem, obecnie 9-letnim Kamilem. Obydwie mamy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

   Druga część konferencji poświęcona była rozwojowym i edukacyjnym perspektywom pracy z dzieckiem autystycznym. W tej części naszą szkołę, na specjalne zaproszenie płockiego Klubu Rodziców Autyzm Help Jim reprezentowała pani Edyta Paradowska, nauczyciel wspomagający, pedagog specjalny i terapeuta pedagogiczny. Korzystając z prezentacji multimedialnej opowiedziała ona o pracy z dziećmi autystycznymi w swojej klasie integracyjnej. O wczesnej interwencji i wspomaganiu rozwoju dziecka z autyzmem opowiedziała mgr Anna Sobocińska, dyrektor PPP w Sierpcu, a o sytuacji ucznia z całościowymi zaburzeniami rozwoju na etapie szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej- mgr. Karolina Madalińska, oligofrenopedagog i terapeuta systemowy z Centrum Terapii z Łodzi. Stosowane w terapii plany aktywności w edukacji osób z autyzmem przedstawiła mgr Aldona Klekowicka, pedagog specjalny z P P-P Nr 1 w Płocku. O edukacji uczniów z autyzmem w OS-W Nr 1 w Płocku opowiedział mgr Bogusław Kaczkowski prezentując dwa filmy.

   Trzecia część konferencji poświęcona została funkcjonowaniu psychologicznemu dzieci z autyzmem. Świat zmysłów dziecka z Autyzmem interesująco przedstawiła mgr Sylwia Gątarek, terapeuta integracji sensorycznej i pedagog specjalny Amicus Płock współpracujący z Klubem rodziców Autyzm Help JiM w naszej szkole. O zachowaniach niepożądanych u dzieci z autyzmem opowiedziała mgr Dorota Błażejczyk- Glowacka, pedagog specjalny, logopeda i wykładowca Akademii Pedagogiki Specjalnej w W-wie. Metody terapii z uwzględnieniem behawioralnej zrelacjonowała mgr Julita Siemiątkowska z ODIS w W-wie, a o specyfice funkcjonowania dziecka w sferze poznawczej opowiedziała dr Jolanta Kociuba z UMCS w Lublinie. Konferencji towarzyszyła wystawa pomocy i materiałów dydaktycznych.

 

 
JiM podczas dnia otwartego w SP23 Drukuj

 

   W dniu 28 lutego w zaprzyjaźnionej nam Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 23, odbyły się dni otwarte. W tym dniu dumnie reprezentowały nasz Klub mamy Daria Cichocka oraz Danusia Grodzicka. Wsparcia udzieliła im przemiła Pani Edyta Paradowska, która jest nauczycielem wspomagającym jednego z Naszych Dzieciaczków. Panie zachęcały do współpracy rodziców potrzebujących wsparcia, których pociechy niebawem rozpoczną edukację w szkole.

 

 
Spotkanie z policją Drukuj

 

   31 stycznia 2015 r. na zakończenie ferii dzieci z naszego Klubu spotkały się z przedstawicielami Płockiej Policji z panią Katarzyną Lorens i panem Piotrem Krawczewskim.

   Na początku spotkania dzieci oglądały samochód policyjny co wywołało na ich twarzach  uśmiech. W dalszej części spotkania policjanci wyjaśniali dzieciom do czego służy sprzęt, który jest niezbędny w pracy policjanta, a także rozmawiali o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę.       

   Dzieci wykonały piękne prace, które zostały zabrane na przez panią Kasię i nagrodzone. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali odblaskowe opaski które będą nosić dla własnego bezpieczeństwa .

   Na koniec zwiedziliśmy Komisariat Policji na ul. Armii Krajowej gdzie wielką atrakcją była łódź policyjna.

  

 

   Jeszcze raz dziękujemy pani Katarzynie Lorens i panu Piotrowi Krawczewskiemu za spotkanie, za radość naszych dzieci i czekamy na kolejne.

 

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 5